1 C
Skopje
14.11.2018 - 2:56

Ознака: Италија

Италијанската Влада не се откажува од зголемување на јавните трошоци

Вицепремиерот на Италија, Луиџи Ди Мајо, вети дека нема да се откаже од новиот предлог за буџетот, откако Европската комисија изрази „сериозна загриженост" во...

Убиец на мафијата бара отштета откако беше разоткриен во ТВ-серија

Поранешниот убиец на мафијата Пасквале ди Филипо бара отштета во висина од еден милион евра од италијанската телевизиска станица РАИ, откако неговата 14-годишна ќерка...

Италија ќе го тужи Јункер за финансиска штета?

Реакцијата на италијанскиот вицепремиер Матео Салвини следува откако коментарите на шефот на ЕК доведоа до пад на вредноста на акциите на италијанските банки и...

Во Италија и Грција запленети 315 килограми албанска марихуана

Во две одделени акции, италијанската и грчката полиција запленија 315 килограми марихуана прошверцувана од Албанија. Полицијата од италијанскиот град Рагуза на осторвот Сицилија заплени 190...

Маѓепсаниот круг на мафијата, насилството и италијанската политика

Во Италија се забележани повеќе од една илјада напади врз политичарите во периодот помеѓу 2013 и 2015 година, со што Џанмарко Даниеле го истражуваше...

Американски војник пронајден мртов во касарна во Италија

Во касарната „Едерле“ во Виченца, која се наоѓа во рамки на американската воена база во тој италијански град, ноќеска во својата соба е пронајден...

Тетоважите на мафијата: Насилниот живот пресликан на кожа

Поранешни членови на италијанската мафија дадоа своевиден увид во нивното насилно минато, покажувајќи ги тетоважите. Тату-уметникот Брајан Анастасио ги прикажа фотографиите од членовите на...

Буфон: Италија има само еден вистински талент

Џанлуиџи Буфон изјави дека неговиот клупски колега во ПСЖ, Марко Верати е „единствениот вистински талент“ на италијанскиот фудбал. Четириесет-годишниот голман пристигна во Париз во...

„Италијанско-македонски паралели“ во МСУ

Утре, со почеток во 18.30 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе биде отворена изложбата со наслов „Конекции во колекциите - италијанско-македонски...

Полицијата упадна во „нервниот центар“ на калабриската мафија Н’дрангета

Италијанската полиција уапси 18 лица во голема акција во Реџо Калабрија, под сомнение за мафијашки активности, вклучувајќи го и градоначалникот на Делиануова Франческо Роси,...