10.1 C
Skopje
24.4.2019 - 6:26

Ознака: Италија

Се очекуваат нови инвестициски проекти од Италија

Пласман на италијански козметички производи на пазарот во државава, трговија со прехранбени и вински производи, соработка на туроператори, инвестиции во обновливи извори на енергија,...

Уапсен нутриционист поради поседување на „дрогата за силување“

Италијанските карабинери денеска во Болоња уапсија 40-годишен биолог нутриционист, кај кого е пронајден околу половина литар ГБЛ (гама-бутиролактон), позната како „дрога за силување“, поради...

Италија сака да им овозможи на граѓаните да предлагаат закони

Претставничкиот дом на италијанскиот Парламент, во кој доминираат пратениците на популистичкото Движење 5 ѕвезди и десничарите од антиимигрантската Лига, вчера усвои нацрт-закон, кој им овозможува...

Макрон го покани италијанскиот претседател во официјална посета на Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повика италијанскиот колега Серџо Матарела во официјална посета на Франција во наредните месеци, соопшти Елисејската палата, по тензиите...

Уапсен трговец на кокаин во Италија поврзан со мафијата

Италијанската полиција во Калабрија го уапси трговецот со кокаин, Франческо Странџио, кој учествувал во големи испораки на кокаин од Јужна Америка до германските и...

Италијански ученици рециклираат и добиваат книги на подарок

Продавач на книги во јужна Италија дава бесплатни книги на учениците кои ќе му донесат пластично шише и лименка за рециклирање. Мишел Џентиле, кој...

Петте конфликти меѓу Франција и Италија

Тензиите помеѓу двете земји, околу корпоративните спојувања, политиката кон Либија и изложбата на делата на Леонардо да Винчи, тлеат уште откако популистичката „влада на...

Италијанскиот град Бари ќе им плати на своите граѓани ако дојдат...

Градот Бари е прв во Италија, кој ќе им плаќа на граѓаните да одат на работа со велосипед. Градоначалникот на Бари Антонио Декаро планира да...

Во заедничка албанско-италијанска акција разбиени четири шверцерски групи

Во голема полициска акција спроведна денеска во Албанија и во Италија разбиени се четри криминални групи, што се занимавале со недозволена трговија на дрога...

Италија се обидува да ја „оживее“ Европа преку шок-терапија

Дипломатската војна со Франција и барањата за промени во НАТО се чини дека спаѓаат во италијанскиот обид за „протресување“ на Европа, за кој италијанскиот...