0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 10:44

Ознака: Италија

Камора нарачала убиство на полицискиот пес што ѝ го расипува бизнисот

Италијанската мафија Камора го нарача убиството на еден од нејзините најголеми противници - кучето-трагач кое му нанесе милионска штета на организираниот криминал, пишува британски...

Осум загинати во невремето во Италија

Осум луѓе загинаа во невремето што од неделата ја погоди Италија, објави цивилната заштита, додека денеска повеќето училишта останаа затворени. Покрај петте жртви регистрирани вчера,...

Хаос во Италија- силен ветар однесе пет жртви (фото)

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Пет лица ги загубија животите денеска во Италија, при инциденти предизвикани од налетите на силен ветер. Две млади лица загинале недалеку...

Италија ги нарушила правата на мафијашкиот бос Провенцано

Италија ги нарушила правата на познатиот мафијашки бос Бернардо Провенцано со тоа што бил затворен во многу строг затворски режим, во месеците пред да...

Брисел е загрижен за италијанскиот буџет

Во писмо до италијанската влада, еврокомесарот задолжен за Еврото, Валдис Домбровскис и Пјер Московиси, комесарот за финансии изразуваат „сериозна загриженост“ поради новиот буџетски план...

Италија протера Албанка која регрутирала жени за ИД

Италијанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од земјата е протерана албанската дражавјанка Арта Кацабуни (44) која претходно била осудена за регрутирање жени за...

Италијанската полиција заплени над 1.200 килограми марихуана за три дена 

Во изминатите три дена италијанската полиција заплени над 1.200 килограми марихуана произведена во Албанија,чија вредност на нарко пазарот би достигнала вредност од околу 11...

Италија не може да ја оттргне мафијата ниту од урнатините на...

Шефот на антикорупциската комисија на Италија, Рафаеле Кантоне, предупреди за можноста за инфилтрирање на мафијата во процесот за обнова на надвозникот „Моранди“ во Џенова,...

Кодексот на Да Винчи се враќа во Италија

Во престижниот музеј „Уфици“ во Фиренца, Италија, на 29-ти месецов ќе биде отворена изложбата „Кодексот Лајчестер на Леонардо да Винчи“, која ќе трае до...

Салвини: Италија повеќе нема да биде камп за мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска изјави дека Италија повеќе нема да се смета за камп за мигранти.  Салвини додаде дека неговата...