4.8 C
Skopje
27.1.2020 - 21:11

Ознака: Италија

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Јавното обвинителство на Бургас соопшти дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во...

Автомобил во Италија прегази туристи, најмалку шест мртви

Најмалку шест туристи загинаа во регионот Алто Адиџе во италијанскиот јужен Тирол на границата меѓу Италија и Австрија, откако во група од најмалку 17...

Италија одлучи дека е легално да се одгледува марихуана за лични...

Највисокиот суд во Италија пресуди дека одгледувањето на мали количини канабис во домашни услови е легално, а одлуката предизвика барања за понатамошно легализирање на...

Еретичките тестенини на папата Франциск

Матео Салвини и италијанската ултра-десница открија нова цел во нивната борба за маргинализирање на муслиманите, а тоа се тортелините без свинско месо Автор: Џорџо Гиљоне Форин...

Првата жена што му кажа „не“ на својот силувач

Седумнаесетгодишната Франческа Виола од Сицилија е киднапирана и брутално силувана во 1965 година. Нејзиниот напаѓач, мафијашот Филипо Мелодиа, сакал со тој чин да ја...

Во Алта Бадија скијање со вкус

Држава: Италија Област: Јужен Тирол Надморска височина: 2.550 метри Во декември сите пасионирани љубители на скијањето од целиот свет се собираат во Алта Бадија, италијански зимски туристички...

Откриена бомба за време на реновирање на театар во Италија, евакуирани...

Околу 54.000 луѓе се евакуирани од италијанскиот град Бриндизи поради деактивирање на бомба во Втората светска војна, соопштија локалните власти. Бомбата била случајно откриена за...

Земјотрес во Италија го исплаши населението

Земјотресот што јa погоди областа Тоскана, северно од Фиренца, ги исплаши жителите кои излегоа на улиците среде ноќ. Вечерта имаше повеќе земјотреси, од кои најсилниот...

Силен земјотрес ја погоди Фиренца

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран...

Се затвора манастир од 1611 година бидејќи главната монахиња се заљубила

Древниот манастир на капучинските отци во италијанската општина Сансеполкро го објави своето конечно затворање затоа што главната монахиња одлучила да го напушти манастирскиот живот....