32.2 C
Skopje
21.8.2019 - 16:25

Ознака: Италија

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска поднесе оставка откако се продлабочија несогласувањата со вицепремиерот и лидерот на Лига, Матео Салвини. Во обраќањето во Парламентот, Конте го...

Салвини се сопна на патот кон апсолутна моќ

Кога италијанскиот заменик-премиер со силни антиимиграциски ставови ја растури коалицијата со незадоволниот политички партнер, движењето Пет ѕвезди, во обид да изнуди предвремени парламентарни избори,...

Шест европски земји ќе ги примат мигрантите кои ги одбива Италија

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани на шпански хуманитарен брод...

Фасцинантни црно-бели фотографии од Италија во 1960-тите

Постојат толку многу фотографи од други земји што ги документираат Италија и Италијанците, од Анри Картие-Бресон до Вилијам Клајн, но фоторепортажата на Бруно Барбеј...

Во Италија остварена рекордна лото добивка од 209 милиони евра

Најголемата добивка во историјата на италијанската популарна лотарија, „Супер Еналото“, вредна 209 милиони евра, беше остварена вчера, а добитно ливче е купено во местото...

Сенатот му застана на патот на Салвини кон нови избори

Италијанскиот сенат во вторникот ја одложи до следната недела дополнителната расправа за тековната владина криза, попречувајќи го обидот на лидерот на екстремно десничарската партија...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи...

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони,...

Политичките противници ги осуетија плановите на Салвини

Министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, се соочува со силен отпор за идејата за организирање на предвремени парламентарни избори во земјата. Неговиот...

Европа ја плаќа цената на внатрешните политички превирања

Три од најголемите европски економии - Германија, Италија и Обединетото Кралство, се во рецесија или на работ на рецесија, што би можело да претставува...