Ознака: истра

Риека прави музеи од напуштените фабрики

Приморскиот град на Истра е прогласен за европски град на културата, за што доби вкупно 40 милиони евра поддршка од Европската Унија Риека во Хрватска...

Денови на глаголицата во Истра

Културната манифестација „Денови на глаголицата во Истра“ ќе се одржи в сабота на 16 ноември. На програмата има повеќе културни настани, меѓу кои посета на...

Дојава за бомба во училиште во Истра, учениците евакуирани

Средно економско училиште во Истра утринава доби анонимна дојава за поставена бомба, по што учениците и вработените биле веднаш евакуирани, соопшти истарската полиција. На терен...

Тесните камени улички раскажуваат древни приказни

Опатија е водечкиот монденски туристички град на полуостровот, а најголемо место е Пула, чиј белег е познатата Пулска арена, шеста по големина во светот Репортажа...

Денеска, во Истра, Горан Стефановски требаше да зборува за македонската литература

Пулскиот саем на книгата изразува длабоко сочувство до семејството и пријателите, но и до сите култури во кои Стефановски беше важен, почнувајќи од македонската...

Снег во Словенија и Италија, невреме во Хрватска (видео)

Во италијанскиот скијачки центар Алта Бадиа наврнаа околу 30 сантиметри свеж, влажен снег.  Овој зимски центар се наоѓа во Доломитес, а надморската височина се...

Големо невреме ја погоди Истра, поплави низ улиците (видео)

Големо невреме го погоди хрватскиот полуостров Истра, каде падна огромно количество на дожд. Автоматските метеоролошки станици во Умаг регистрирале количество од 44 милилитри дожд, а...

Силно невреме ја погоди Истра, градот формираше купишта мраз дебели 40...

Силно невреме прследено со град, го погоди попладнево северниот дел на Истра, при што се формирале купови мраз подебели од 40 сантиметри. Обилен дожд го...