Ознака: Истражување

Во Грција откриен фосил од дрво старо 20 милиони години

Грчки научници соопштија дека откриле редок вид фосил од дрво во Грција, чии гранки и корени останале недопрени по 20 милиони години. Дрвото е...

Колку жени се соочуваат со насилство?

Жените на возраст над 65 години и оние што стапуваат во брак многу порано се најризични категории што се соочуваат со насилство од најразличен...

Кинески истражувачи открија нова генска терапија против стареење

За првпат со технологијата „ЦРИСПР“ за скрининг заснован на гените, идентификуван е нов двигател на клеточното стареење. Тоа може да биде дел од новите...

Утврден нултиот пациент заболен од ковид-19 во Италија

Првиот човек со утврден ковид-19 во Италија не е познат маратонец од Ломбардија ниту, пак, станува збор за четиригодишно дете од Милано, чии симптоми...

Кај галичани пронајдени гени од Келтите

НАУЧНО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА ПОТЕКЛОТО НА НАРОДИТЕ Галичаните отсекогаш биле уникатни во своите обичаи, култура, традиција, генетски код. Галичник се смета за едно од најстарите села...

Откриени 12 нови видови на жив свет во длабочините на Атлантскиот...

Тим од научници финансиран од Европската Унија наречен „Атлас проџект“, по речиси петгодишно издражување во длабочините на Атлантскиот Океан, откри 12 нови видови. Морската...

Јапонците прават дрвени сателити за да го намалат вселенскиот отпад

Јапонската компанија „ Сумитомо форестри“ и универзитетот во Кјото ги здружија силите за да го конструираат, како што се надеваат, првиот сателит направен од...

„Прстенот на Ајнштајн“ снимен од вселенскиот телескоп „Хабл“

Телескопот „Хабл“ неодамна сними ефект на гравитациска леќа кој претставува совршен пример за „Ајнштајновиот прстен“. Официјалниот назив на оваа појава е ГАЛ-ЦЛУС-022058с, но попознат...

Ковид-19 влегува во мозокот и може да биде автоимуно заболување, покажа...

Нова студија на Универзитетот Јејл открива дека критичните пациенти од ковид-19 диспропорционално поседуваат таканаречени „автоантитела“ кои го вооружуваат имунолошкиот систем против нив, што ја...

СЗО испраќа тим научници да го испитаат потеклото на ковид-19 во...

Тим од 10 меѓународни научници следниот месец ќе отпатува во кинескиот град Вухан за да го испита потеклото на ковид-19, соопшти Светската здравствена организација. Кина...