Ознака: Истражување

Економијата со најлоши резултати во последните 25 години

Евростат наведува дека падот на БДП од 11,4 или 11,8 проценти (во еврозоната), во однос на првиот квартал од 2020 година, претставува „убедливо најголемиот...

Прекинот на тестирањето на вакцината на „АстраЗенека“ отвори прашања, но не...

Фармацевтскиот гигант „АстраЗенека“ завчера привремено го прекина испитувањето на експерименталната вакцина против ковид-19 што се развива со Универзитетот во Оксфорд, поради несакан ефект кај...

Научникот што го секвенционираше ковид-19 не знаеше дека отвора нова Пандорина...

Во изминатите неколку години професорот Жанг Јонгжен секвенсираше илјадници претходно непознати вируси, па тој веднаш знаеше дека овој ќе биде особено опасен. На 3...

Губењето на мирисот кај коронавирусот е поинакво од она кај настинката...

Губењето на чувството за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, ама е поинаков од оној што го имаат луѓето кога ќе настинат или...

„Спутник 5“ го насочи светското внимание кон малку познатиот руски истражувачки...

Институтот „Гамалеја“ тврди дека со години работел на сегашното достигнување Автори: Хенри Фој, Клајв Куксон и Донато Паоло Манчини Фајненшел тајмс Кога Русија минатата недела соопшти дека...

Најтоплата деценија укажува на забрзување на климатската криза

Последната деценија беше најтопла откога се мерат температурите на воздухот, потврдија научниците. Извештајот, кој предупредува на последиците од глобалното затоплување, го направиле 520 научници...

Учениците брзо се заситиле од онлајн наставата

ИСТРАЖУВАЊЕ „ИСКУСТВА И СТАВОВИ ЗА УЧЕЊЕТО ОД ДОМА ЗА ВРЕМЕ НА КОВИД-19“ Повеќе од половина од наставниците имаат ограничен пристап до опрема за реализирање на...

Интелигенцијата може да се предвиди?

Ќе ви биде драго ако носите очила за гледање кога ќе ги прочитате резултатите од ова истражување - 30 проценти е поголема веројатноста поинтелигентните...

Следната пандемија не е далеку, доколку не се смени начинот на...

Научниците сметаат дека ќе се пренесе нова болест од животните освен ако луѓето не го променат начинот на живеење Автор: Дејвид Кроу Фајненшл тајмс Во еден нарушен...

„Најниската цена“ и натаму е најголем проблем за фирмите при јавните...

Најниската цена и натаму е проблем број еден за фирмите, а 48 отсто од нив сметаат дека има корупција во јавните набавки, покажува Извештајот...