Ознака: истрага

ГДУ: Одговорност за скандалот со прислушувањето на обвинителите мора да има

Граѓанско Демократска Унија денеска преку соопштение посочи дека одговорност за скандалот со прислушувањето на обвинителите мора да има, а воедно институциите да спроведат ефикасна...

Европските социјалисти бараат истрага за доделувањето бугарски државјанства

Групата на социјалистите и демократите во Европскиот парламент денеска побара Европската комисија да ги разгледа тврдењата за незаконско доделување на бугарски државјанства на странци. Европските...

Татко и син под истрага за неовластено држење оружје и дрога

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица – татко и син. -За таткото постои основано сомнение дека сторил кривично...

НАСА ќе покрене истрага за употреба на дрога во компанија на...

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека ќе покрене истрага за употреба на дрога во компанијата „Спејс Икс“ откако нејзиниот основач и главен извршен директор...

Пенс: Убијците на Кашоги треба да им дадат објаснување на САД

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги треба да им дадат објаснување на САД за својата постапка, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. – САД се решени...

ЦИА го открила нарачателот на убиството на Кашоги?

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман. Како...

Заев: Груевски ќе биде вратен

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Заев во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво Санадер,...

Заев се прашува дали Груевски бил киднапиран?

Едно е јасно, дека Никола Груевски побегнал со дипломатско возило на Унгарија. Отворена е двојна истрага која треба да утврди како избегал. Штом истрагата...

Приказната за бездомникот што ги трогна Американците е бесрамна измама

Приказната за бездомникот што ги дал своите последни 20 долари на жена која била во неволја, за таа да купи бензин и да се...

Груевски поминал низ Црна Гора во неделата

Министерството за внатрешни работи на Црна Гора соопшти вечерва дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски на 11-ти месецов влегол во Црна Гора и во...