Ознака: истрага

Унгарската полиција ја прекина истрагата за случајот за Груевски

Поранешниот премиер Никола Груевски при премин на српско-унгарската граница поседувал легални патни докумнети, утврди унгарската полиција, која врз основа на тоа ја прекина истрагата...

Девојка пронајдена мртва во Волково

Млада девојка утринава била пронајдена мртва во нива во близина на последната автобуска постојка во скопско Волково, потврдија од МВР. Станува збор за 29-годишната М.Ѓ....

Истрага за обидот за административен удар врз Трамп?

Истакнатиот републикански сенатор Линдзи Греам вети истрага за наводите на поранешниот шеф на ФБИ дека заменик-министерот за правда Род Розенштајн разговарал за отстранување на...

Американски сенатор вети истрага за обидот за административен удар врз Трамп

И стакнат републикански сенатор во неделата вети истрага за наводите на поранешниот шеф на ФБИ дека заменик-министерот за правда, Род Розенштајн, разговарал за отстранување...

Криминалните елементи осомничени за масовно убиство во Нигерија

Најмалку 66 лица загинале во напад во северозападниот дел на Нигерија, објавија локалните официјални претставници на државата Кадуна. - Безбедносните сили пронајдоа тела на 66...

Првичните сознанија се очекуваат по разговорот со возачот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува утре да има првични сознанија околу истрагата за вчерашната автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кај село Ласкарци,...

Турската полиција има нова теорија за случајот Кашоги

Турската полиција соопшти денеска дека верува оти некои делови на телото на убиениот саудиски новинар Џемал Кашоги можеби се спалени. Во извештајот на полицијата се...

Утврден идентитетот на загинатите во несреќата кај Карпалак

Утврден е идентитетот на 14-те загинати лица во несреќата што се случи вчера околу 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци,...

Поранешен функционер на партијата на Макрон е под истрага за договор...

Француското национално финансиско обвинителство започна истрага за договор за безбедносни активности, потпишан меѓу фирмата на поранешен функционер на партијата на францускиот претседател Емануел Макрон...

Судбината на познатиот заробеник на Исламска држава останува неизвесна

Британскиот фотограф Џон Кантли бил киднапиран од Исламска држава (ИД) во Сирија во 2012 година, по што избегал, за повторно да биде заробен неколку...