11 C
Skopje
21.2.2019 - 11:35

Ознака: истрага

Во Британија приведени 55 лица поради злоставување девојчиња

Британската полиција приведе 55 мажи во рамки на истрагата за сексуална злоупотреба на седум девојчиња во северниот дел на Англија, во периодот од 2002...

Предупредување од Кина: Вакцинацијата е прашање што не дозволува грешки

Кинеските власти објавија дека отвориле истрага за тврдењата според кои преку 100 деца примиле полио-вакцина со поминат рок, во последниот скандал за неисправни лекарства...

Американец со албанско потекло се издигна меѓу лидерите на Исламска држава

Американецот со албанско потекло Зулфи Хоџа (26) е идентификуван како еден од лидерите на Исламската држава (ИД), како резултат на двегодишна истрага која дава...

Убиството на дете-борец од Исламската држава создаде раздор меѓу американските „фоки“

Одликуван припадник на специјалната единица „фоки“ на американската морнарица, се соочува со обвинувања за убиство со предумисла поврзани со фаталното прободување на дете-борец од...

Заев: Нема тајни договори што значат избегнување на правдата

Во прашање се денови до завршување на истрагата на Јавното обвинителство за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, но тврдам дека политиката немала замешано...

Таинственоста на судскиот процес ја продлабочува мистеријата за Кашоги

Обвинителството во Саудиска Арабија ќе бара смртна казна за најмалку петмина луѓе во случајот со убиството на новинарот Џамал Кашоги, соопштија тамошните медиуми, во...

Царинската управа отвори истрага за Александар Трајковски

Царинската управа на Република Македонија отвори истрага за отсуството од работа на Александар Трајковски, кој додека користел боледување, беше фотографиран во Будимпешта со поранешниот премиер...

Продолжуваат апсењата по терористичкиот напад во Стразбур

Француската полиција попладнево уапси уште едно лице во врска со нападот на божиќниот базар во Стразбур во вторникот вечерта, со што бројот на уапсени...

ОЈО започна истрага против едно лице осомничено за изнуда

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело „изнуда“, предвидено...

Последните зборови на Кашоги се доказ за суровоста на неговите џелати

„Не можам да дишам“ биле последните зборови на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, според нов извештај за злосторството, пренесува „Њујорк пост“. Според извор кој го прочитал транскриптот...