6 C
Skopje
15.11.2018 - 5:39

Ознака: истрага

Под истрага главниот спонзор на Брегзит

Британската национална криминалистичка академија води истрага против главниот спонзор на кампањата за Брегзит, Арон Бенкс, поради сомнителни нелегални фондови. Изборната комисија соопшти дека огромно богатство...

Пронајдено телото на исчезнатиот маж од Дебар

Во водите на реката Црн Дрим доцна попладнево пронајдено е телото на маж од Дебар, кој завчера беше пријавен за исчезнат. Телото, според првичните информации,...

„Гоустфејс“ го тероризираше Менхетн на Ноќта на вештерките

Вооружен напаѓач со маска од филмот „Врисок“ се впуштил во бегство, откако застрелал две лица во Менхетн на Ноќта на вештерките, според информациите од...

Истрагата ја продлабочува мистеријата за сестрите од Саудиска Арабија

Полицијата објави фотографии од сестрите Тала (16) и Ротана (22) Фареа од Саудиска Арабија, чии тела беа пронајдени во реката Хадсон во Њујорк, минатата недела, во...

Барањето за азил ги крие одговорите за мистериозната смрт на сестрите...

Мистериозната смрт на сестрите Тала (16) и Ротана (22) Фареа во САД отвори прашања за нивните односи со татковината Саудиска Арабија, во рамките на...

Обновена истрагата за децата родени без раце во Франција

Франција започна со националната истрага за случаите во кои бебиња се родени со деформирани или без раце, откако беа откриени абнормални стапки на деформации...

Реакциите на пилотите пред уривањето на индонезискиот авион ги мачат истражителите

Пилотот на индонезискиот авион побарал дозвола за враќање на аеродромот во Џакарта, и се обидел да го сврти леталото во правец на главниот град,...

Лош правопис, загатки и шеги во бомбите што ги тероризираат САД

Пародија на амблемот на Исламската држава, шеговити слогани, разни слики и лош правопис, се меѓу деталите што ги содржат бомбите испратени преку пошта во...

Саркози под истрага поради сомнителните зделки во аферата „Бигмалион“

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е предмет на уште истрага во врска со парите со кои е финансирана неговата претседателската кампања во 2007 година. Саркози...

ДОСИЕ: Џамал Кашоги – човекот што се спротистави на империјата

Во последната колумна на престижниот „Вашингтон пост“ објавена пред неговото исчезнување, саудискиот новинар Џамал Кашоги пишува за недостатокот на слобода на говорот и медиумите...