Ознака: истрага

Романски лекари под истрага за фаворизирање словенечки лекови

Од централата на „Крка“ не ги коментираат конкретните наводи од весникот „Либертатеа“ за склучување договори за соработка со романските лекари, со организирање патувања и исплата на...

Отворена истрага за обид за убиство во селото Арнакија

Скопското обвинителство отвори истрага против едно лице за обид за убиство во селото Арнакија. На 30 август минатата година, осомничениот пред кафе бар на влезот...

Осрамотениот директор на „Боинг“ се приземји со „златен падобран“ наспроти несреќите...

Поранешниот извршен директор на „Боинг“ Денис Миленбург ја напушти компанијата со исплата од 80,7 милиони долари, откако доби отказ по двете авионски несреќи во...

Зеленски: Украина очекува темелна истрага и отштета од Иран

Украина очекува темелна истрага и признавање вина, како и отштета од Иран за соборувањето на украинскиот патнички авион, порача претседателот на државата, Володомир Зеленски. -...

Обвинителство утврди дека печката за согорување на медицински отпад на „Дрисла“...

Скопското обвинителство ја затвори истрагата за депонијата „Дрисла“, која беше отворена по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад и донесе резолуција дека нема...

Авионската несреќа ќе ги принуди Иран и САД да соработуваат заедно

Иранското цивилно воздухопловство упати барање до американската агенција за безбедност во сообраќајот НТСБ, да се вклучи во истрагата за падот на украинскиот авион во...

Тековната истрага покажува дека украинскиот авион се запалил пред да падне

Украинскиот авион кој се сруши непосредно по полетувањето од аеродромот во Техеран, се запалил додека бил во воздух, потврди прелиминарна истрага. Извештајот е направен од...

Ременски, Јовановски и Мандиќ обвинети за случајот со Меѓународен сојуз

Обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе обвинение за случајот „Меѓународен сојуз“ против пет лица и тоа заменик-претседателката на Меѓународниот Сојуз – Јасна Мандиќ,...

Пронајдено киднапираното девојче, уште се трага по Малчанскиот бербер

Дванаесетгодишната Моника Каримановиќ од селото Сув Дол во близина на Ниш, е пронајдена жива десет дена откако беше киднапирана од т.н. Малчански бербер, псевдоним...

Смртната казна за „убијците“ на Кашоги нема да го обели образот...

Гардијан Автор: Сајмон Тисдал Сомнителните пресуди за лицата обвинети за убиството на новинарот нема да го подобрат угледот на кралството Ако престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин...