Ознака: источна Украина

Франција и Германија повикаа на прекин на огнот во Донбас во...

Страните на конфликтот во источна Украина треба да го положат оружјето и да го следат повикот за прекин на огнот од генералниот секретар на...

Четворица обвинети за соборувањето на малезискиот авион во Украина

За првпат откако малезискиот авион „МХ17“ беше соборен во Украина, во јули 2014 година, издадени се обвиненија против осомничените во случајот, пренесува „Би-би-си“. Тројца Руси...

Дмитриј Трапезников избран за привремен лидер на таканаречената Доњецка народна република

Досегашниот „вицепремиер“ на таканаречената Доњецка народна република во источна Украина Дмитриј Трапезников е избран за привремен лидер на самопрогласената република. Веста беше соопштена на брифинг...