Ознака: источен медитеран

Грција и Турција почнаа преговори за решавање на спорот во источен...

Турција и Грција денеска во Истанбул почнаа разговори за решавање на спорот околу истражувањето на нафта и гас во источен Медитеран по повеќемесечна дипломатска...

ЕУ ѝ се закани на Турција

Лидерите на ЕУ се согласија да воведат санкции за 40-ина лица од Белорусија кога Кипар го повлече спротивставувањето поради барањата Унијата да ја казни...

Грција бара итен состанок на ЕУ поради Турција

Грција планира да побара одржување вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, поради одлуката на Турција да започне сеизмичко истражување во спорната...