5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:41

Ознака: историја

Триумф на македонскиот стремеж за сопствена држава

Впрочем, 11 Oктомври како Ден на востанието на Македонија има колосално значење во вековниот мозаик на исконскиот стремеж на нашиот народ за зачувувањето на...

Започнува снимањето на првиот филм во вселената

РУСИЈА ПИШУВА ИСТОРИЈА Актерката Јулија Пересилд, режисерот Клим Шипенко и космонаутот Антон Шкаплеров вчера полетаа до Меѓународната вселенска станица, за да го снимаат првиот долгометражен...

Луѓето што не сакаат да ја зачуваат и предаваат својата историја,...

Се навршуваат 76 години откако Американците ја фрлија атомската бомба врз Хирошима, а претседателот Путин потпиша указ за формирање меѓусекторска комисија за историско образование....

Охридски „бисери“ во поновата историја

Дека УНЕСКО станува сѐ посериозно и поригорозно во врска со своите одлуки зборува и фактот што во Фуџу се разговарало и за тоа дури...

Следува финале за фудбалска историја

Утревечер на „Вембли“ во Лондон, во мечот за европската титула, ќе играат Англија и Италија. За Англичаните ова ќе биде прво европско финале и...

Владата добила гаранции дека ставот на Закаријаш не е став на...

Владата добила уверување дека изјавата на португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закаријаш, дека „македонскиот јазик бил дел од бугарскиот јазик“,не го...

Заев: Португалскиот предлог е добра основа за решавање на спорот со...

Службите во Министерството за надворешни работи ќе ја проверат автентичноста на изјавата на португалската министерка за Европа во која таа вели дека македонскиот јазик...

Најконтроверзната фотографија во историјата

Во 1862 година во текот на Американската граѓанска војна, фотографот Метју Брејди организирал изложба во неговото студио во Њујорк. Во студиото на Брејди, американските...

Бугарија сака да го наметне своето видување за историјата

Следниот состанок на македонско-бугарската комисија за историски прашања ќе се одржи во октомври, по барање на македонската страна. На последната средба, македонските и бугарските...

Прв меч во историјата на ЕП со пет гола во второто...

Во интересен и резултатски крајно неизвесен натпревар, Холандија забележа победа над Украина со 3-2, пред 16.000 гледачи, на арената „Јохан Кројф“ во Амстердам, во...