5.4 C
Skopje
14.12.2019 - 20:51

Ознака: историја

Терминот „златна доба“ заминува во историјата

На секој поединец и генерација мора да им се даде можност да ги раскажат сопствените историски приказни, но и да ги толкуваат оние раскажани...

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Во организација на Институтот за македонска литература при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Факултетот за литература при Истанбулскиот универзитет, од 13...

Започна најдолгиот лет во историјата – Од Лондон до Сиднеј за...

Водечката австралиска авиокомпанија „Куантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет од Лондон до Сиднеј. Летот...

Овој октомври бил најтоплиот во историјата

Октомври 2019 година беше најжешкиот досега регистриран на планетата, соопшти Европската служба за климатски промени наведувајќи дека се работи за петти месец едноподруго во...

Многубројни реакции во соседството и во светот дека Бугарија сака да...

Барањата на официјална Софија што беа упатени до Македонија, кои беа именувани како „декларација“, од чие целосно прифаќање ќе зависеше нивната позитивна согласност за...

Во шведските училишта нема да се предава историја постара од 18...

Швеѓаните имаат намера да ја исфрлат целата историја постара од 18 век од училиштата и да ги концентрираат своите ученици на холокаустот, Хитлер, Втората...

Климатските промени не само што влијаат врз нашата сегашност и иднина...

Од грчката амбасада во Скопје, поточно од Службата за јавна дипломатија (поранешната Служба за медиуми и комуникација), до првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“...

Крајот на историјата

При спомнувањето на „крајот на историјата“ првата асоцијација (барем кај учените) е на легендарната книга на Френсис Фукујама во која триумфалистички го најави рајот...

Кој и зошто го нуди концептот за „македонска политичка нација“?

Неодамна во еден од македонските медиуми на албански јазик повторно беше актуализирана идејата за создавање македонска политичка нација во која етнонационалниот патриотизам би се...

Никола Ѓоргиев одигра меч за паметење и за историја

Одбојкарите на Македонија ја забележаа првата, историска победа на дебитантското ЕП 2019, над Белорусија (3-1), во која капитенот Ѓоргиев забележа феноменални 37 поени Ласте Димитриевски наш...