11.6 C
Skopje
6.4.2020 - 10:56

Ознака: историчари

Менталните растројства низ историјата

Во последниве години честопати се сретнуваат нови публикации напишани од доктори, историчари или публицисти за суспектни ментални болести кај одамна починати историски личности. Многу...

Груевски: Македонското прашање ќе се затвори кога ќе биде во полза...

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се огласи на неговата страница на Фејсбук, по повод вчерашната трибина посветена на ликот и делото...

Нов состанок на историчарите на Македонија и Бугарија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, на која...

Сега Гоце Делчев е нов услов за ЕУ?!

По промената на името се променија и блокаторите на Македонија на нашиот пат кон евроинтеграциите. Овој пат со блокада се заканува Бугарија, која бара...

Самонегирањето води кон исчезнување на нацијата и на државата

ПРОИЗВОЛНИ ТОЛКУВАЊА И ПОИГРУВАЊА СО ИСТОРИЈАТА Трендот на политичко поигрување со историјата особено се засили во последно време, со редица изјави на домашни и на...