Ознака: историски

Ален Апвард го нотира македонскиот јазик во 1908 година

Во почетокот на 20 век, поради важноста на македонското прашање што ги бранува европските престолнини, Македонија е посетена од поголем број европски интелектуалци и...

Две места за тимови со петгодишни „историски заслуги“?

Во ЛШ од сезоната 2024/2025 ќе се натпреваруваат 36 екипи. Неофицијално, од четирите дополнителни места во однос на сегашниот формат, две би добиле екипи...

Руска идеја – историски контекст

Кога ја најавив оваа серија текстови за актуелните случувања Русија -Украина од една геополитичка, но и од една поширока философска, културолошка и историска перспектива,...

Осудете го бугарскиот историски ревизионизам

Зошто Европа молчи за овој одвратен историски ревизионизам што стана службена политика на Република Бугарија, земја-членка на Европската Унија, ОБСЕ и на Советот на...

Историската комисија е за да утврдува историски факти, а не...

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања требаше да придонесе за објективно и научно толкување на историските настани и личности врз основа...

Најдобрите историски фотографии за 2021 година

Неодамна беа избрани победниците на конкурсот за најдобар историски фотограф, кој се одржува на крајот на секоја година. Овој меѓународен фотоконкурс ги слави професионалните...

Фалсификувани документи како бугарски историски аргументи

Кресненското востание траело од октомври 1878 до мај 1879 г., со подеми и падови, кои најмногу се должеле на упадите на надворешни влијанија, чија...

Македонија посакува нов историски успех

Можни противници на Македонија се Италија, Португалија, Русија, Шкотска, Шведска или Велс, а натпреварите ќе се играат во март 2022 година ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА ЖДРЕПКА...

Криминал што ги уништува и идентитетот и духовното богатство

Овој облик на криминал го уништува културното наследство на земјава, пустошејќи не само археолошки наоѓалишта туку и манастири и цркви од каде што се...

Клои Жао – втората жена со „оскар“ за режија во речиси...

Историски „оскари“ Клои Жао влезе во историјата на вчерашното 93-то доделување на „оскарите“, на церемонијата што беше различна од досегашните поради пандемијата на ковид-19. Режисерката...