7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:23

Ознака: Исток

Нуклеарното копче ги подгрева и стравот и недовербата на Блискиот Исток

Темата за употребата и развојот на нуклеарното оружје на Блискиот Исток не е нова, но таа доби динамика изминатиот период, откако во светската, но...

Пивката вода менува влади

Светските медиуми непрекинато известуваат дека во повеќе земји на Блискиот Исток поради големите суши секнува пивката вода, а тамошното население се дига на протести...

Нов поредок на Блискиот Исток

Тековните промени во сојузите во регионот делумно се должат на зголеменото влијание на Иран, но реалната приказна е во источниот Медитеран каде што откривањето...

Сѐ тече, ништо не се менува во Сирија

Сирија ја одбележува 10-годишнината од бунтот што прерасна во граѓанска војна, а милиони луѓе се раселени и втурнати длабоко во сиромаштија, додека меѓународната заедница...

Кои се актуелните најжешки играчи на Блискиот Исток

Администрацијата на Бајден сака да го стави Блискиот Исток во втор план, но едноставно не може да игнорира некои тамошни држави, вели Стивен Кук...

САД повторно се враќаат на Блискиот Исток

Меѓународната антитерористичка коалиција предводена од САД започна со опремување на нова воена база на северот на Сирија, пренесува агенцијата „Спутник“. Според руската новинска агенција,...

Сирија е старо-нов проблем за ЕУ

Европа конечно треба да развие кохезивна политика што ќе им даде надеж на Сиријците и на другите уништени држави на Блискиот Исток дека тие...

ЕУ станува небитна во новиот Блиски Исток

Сојузите на Блискиот Исток се менуваат, но ЕУ бавно реагира на новите дипломатски промени и ризикува да стане неважна во регионот, смета Џонатан Спајер,...

Истокот и западот никако да се поврзат со патишта

Генерално, во земјава сите патишта водат од и кон главниот град, што е сосема очекувано, бидејќи е и најголемиот економски центар. Сепак, недоволната патна...

Европските конзервативци гледаат кон Исток

Една од главните задачи на новиот шеф на Европската народна партија, Доналд Туск, е да ги подобри односите меѓу Западот и Истокот во ЕУ Најголемото...