-0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 6:41

Ознака: истанбул

Ердоган го отвори новиот аеродром во Истанбул

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган најави дека новиот истанбулски аеродром, кој денеска беше отворен по првата фаза на изградбата, целосно ќе биде готов...

Во Истанбул се одржува мултилатерален Самит за Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, зборуваат за состојбата во Сирија на...

Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнирот во Истанбул

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари втората победа и се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучерс турнирот во Истанбул, Турција. Ѓорческа во второто коло...

Останките од новинарот Кашоги се бараат во шума и околината крај...

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на сaудискиот новинар,...

Турција ќе врши претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул

Турција ќе изврши попладнето претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски...

Исчезнатиот новинар е убиен во саудискиот конзулат во Истанбул?

Доколку се потврди убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, постои опасност инцидентот значително да ги влоши односите помеѓу Ријад и Анкара, пренесуваат светските медиуми Судбината...

Експлозија на гасовод во предградие на Истанбул

Во реонот на истанбулското предградие Силиври денеска експлодира гасовод за време на изградбата на пат, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк. Експлозијата предизвика голем пожар. На...

Пожар во фабрика за бои во Истанбул

Голем пожар избувна денеска во четирикатна фабрика за бои во Истанбул, објавија турските медиуми. Густ црн дим се издига над објектот во квартот Ќучукчекмеџе. На местото...

Готов томосот за украинската автокефалност

Според неофицијалните информации во грчките и во украинските медиуми, Вселенската патријаршија донела одлука да ја продолжи древната практика таа да биде промотор на новите...

Истанбул не дозволи жртвување на животни во близина на Босфорот

Градските власти во Истанбул годинава не дозволија за Курбан бајрам да се колат животни во близина на морето. Со тоа, за првпат по подолго...