19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 4:22

Ознака: испорака

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини против ковид-19 до средината...

Кои канали ја диктираат светската испорака на нафта

Суецкиот Канал претставува клучен премин што им овозможува на бродовите да ја избегнат многу подолгата маршрута околу ’Ртот на Добрата Надеж на најјужниот дел...

Делегацијата на ЕУ ја поздрави испораката на вакцини „Астра зенека“ во...

Делегацијата на Европската унија во Македонија ја поздрави испораката на 24.000 дози на вакцини „Астра зенека“ во Македонија. Од таму велат дека ова е...

„Астразенека“ ја намали испораката на вакцини за ЕУ на 30 милиони

Фармацевтската компанија „Астразенека“ ја намали прогнозата за испорака на вакцини за Европската унија во првиот квартал на околу 30 милиони дози. Тоа е третина од...

„Фајзер“ ја одложи испораката на вакцини во осум земји од ЕУ

Производителот вакцината против коронавирус, „Фајзер“, ја одложи испораката во осум европски земји поради тешкотии поврзани со чување и складирање на вакцините на ниски температури....

Москва и Ријад ги договараат условите за испорака на „с-400“

Русија и Саудиска Арабија ги разгледуваат условите за испорака на противвоздушниот ракетен систем „с-400“, во рамките на договорот за продажба потпишан во 2017 година,...

Русија значително го зголемува капацитетот за испорака на гас во Европа

Некои од експертите сметаат дека ако не биде постигнат договор, „Газпром“ ќе продолжи со испораката на гас кон Запад, користејќи ги украинските гасоводи и...

Вашингтон ја запре испораката на „ф-35“ за Турција

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја запре испораката на делови за авионот ловец „ф-35“ за Турција, како одговор на одлуката на Анкара да...

„Газпром“ во 2020 година ја запира испораката на гас низ Украина...

„Газпром експорт“, фирма-ќерка со стопроцентна сопственост на „Газпром“, планира да го прекине транзитот на гас преку Трансбалканскиот коридор низ Украина во Турција од следната...

ЈП „Македонски шуми“: За две недели ќе се доиспорача огревно дрво...

Испораката на огревно дрво за граѓаните во Македонија преку ЈП „Македонски шуми“ е при крај и за една до две недели ќе се доиспорачаат...