Ознака: исплата

Бесими: Од идниот месец ќе се исплаќаат по 6.000 денари за...

Законските измени за 22 мерки од вкупно 31 мерка од Четвртиот пакет, кои се во надлежност на Министерството за финансии, се веќе донесени или...

Девет услови кои работодавачите мора да ги исполнат за да добијат...

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, ја објасни постапката за добивање на финансиска поддршка за работодавачите, за исплата на плати во октомври,...

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...

Од вторник почнува исплатата за штедачите во „Еуростандард банка“

Во вторник (15 септември 2020 година) ќе почне исплатата на обесштетувањето на осигурениот износ на депозитот на депонентите на „Еуростандард банка“ АД во стечај...

ФИТР: Запира финансирањето на компаниите кои се најдоа на листата на...

Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени...

Газди злоупотребиле милиони од државата, не им исплатиле ни денар на...

Управата за јавни приходи откри милиони евра злоупотреби со државната помош за исплата на минималец од 14.500 денари. Дел од сопствениците на компании во Скопје,...

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник

Паричните права од социјална и детска заштита за месец мај ќе бидат предвреме исплатени. Министерството за труд и социјална политика ги известува корисниците на...

Италија ќе исплаќа половина од авиобилетите на туристите

Сè повеќе земји во светот се подготвуваат да ги ублажат мерките заради подобрување на состојбата со пандемијата на коронавирус, а еден од најголемите предизвици...

Државна лотарија отвора нови регионални благајни за исплата на добивки над...

Државна лотарија, со цел да одговори на барањата на играчите, отвора нови регионални благајни за исплата на добивки од игрите на среќа Лото7, Џокер...

Колективниот стереотип повторно дојде до израз

Откако информацијата за зголемени рестриктивни мерки првично преку Твитер ја најави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, а потоа ја обелодени и премиерот Спасовски,...