Ознака: Исланд

Исланд почна да издава потврди за вакцинација со цел да се...

Исланд започна со издавање на првите сертификати за вакцинација со цел да им се олесни патувањето на оние кои се заштитиле од ковид-19, соопштија...

Исланд ќе го отвори туризмот, но само за богатите

Исланд е повторно отворен за туристите дури и во време на ковид-пандемија, но само за оние кои годишно имаат приход од 88.000 долари  Пред една...

Опасност од ерупција на вулканот Гримсвотн на Исланд

Научниците на Исланд го подигнаа нивото за закана од ерупција на вулканот Гримсвотн, предупредувајќи дека постојат повеќе индиции дека наскоро би можело да дојде...

Данска, Исланд и Холандија воведуваат построги мерки

Данска, Исланд и Холандија објавија дека воведуваат нови ограничувања со цел да се запре растот на бројот на заболени од коронавирус, кој достигна рекордни...

Речиси целата исландска влада е во карантин

Речиси целата исландска влада е во карантин по вечера во хотел во кој имало инфекција на коронавирус. Девет од 11 членови, меѓу кои и...

Во Исланд месецов има само три случаи на ковид-19

Исланд планира да ги олесни ограничувањата за патниците кои пристигнуваат во земјата по 15 јуни, објави владата. Според планот што сè уште го изработува...

Исланд откри 40 мутации на коронавирусот

По тестирањето направено кај 9.768 Исланѓани за новиот коронавирус, ковид-19, исландските здравствени власти во соработка со приватната генетска компанија „Декодгенетикс“ откриле 40 мутации на...

Продажбата на книги пред Божиќ од витално значење за Исланд

Нема Божиќ на Исланд без поплава од книги под елката. Буквално е така. Покрај почитувањето на традицијата, тоа е и практично бидејќи во остатокот...

Исланд го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Исланд денеска го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО, објави генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на Фејсбук. - Благодариме Исланд. Уште еден...

На повидок големи промени за плејофот во Лигата на нациите?

Засега од 16-те сигурни учесници во плејофот на ЛН само Украина од лигата Б обезбеди место на ЕП. Во моментов на места на табелите...