Ознака: ислам

Австрија забрани исламски шамии во основните училишта

Австриските пратеници го одобрија нацрт-законот што го предложи коалиционата влада на десницата и екстремната десница со кој со забранува носење на шамија во основно...

Изречена пресуда од десет години затвор за навреда на исламот

Судот во Малезија донесе пресуда за десет години затвор за човек кој на социјалните мрежи го навредувал исламот и пророкот Мухамед. Како што пренесуваат светските...

Западните христијански земји сметаат дека исламот се судира со националните вредности

За споредба, значително помалку луѓе на Блискиот Исток и во Северна Африка го гледаат христијанството како закана за националните вредности, покажуваат резултатите од истражувањето...

На аџилак годинава ќе заминат 672 верници од Македонија

Од Република Македонија на аџилак ќе заминат 672 верници кои од 11 до 15 август ќе патуваат со четири авионски чартер летови. Ова го...

Макрон најави ‘правила’ за исламот во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска најави дека ќе почне да работи врз „рамки и правила“ за исламот во Франција, пишуваат агенциите. Во годишното обраќање на...

Протест на АфД во Берлин и пораки против исламот

Неколку илјади приврзаници на германската екстремно десничарска партија Алтернатива за Германија (АфД) се собраа во центарот на Берлин во знак на протест против владата на канцеларката...