Ознака: Исламска држава

Жените што ги расчистуваат мините на Исламската држава не знаат за...

Исламската држава постави мини низ областа Синџар во Ирак, раселувајќи ја заедницата Језиди. Сега група жени го расчистува патот за враќањето на нивниот народ Зад...

Италијанци запленија дрога наменета за финансирање на Исламска држава

Финансиската полиција во Неапол заплени голема количина наркотични средства, 14 тони амфетамини, 84 милиони таблети – „каптагон“, произведени од Исламската држава во Сирија за...

Исламска држава се закани со нови напади

Исламска држава (ИД) наведе во аудио-порака дека пандемијата на коронавирус е божја казна за нејзините непријатели и се закани со нови напади. Лицето кое говори...

Полска уапси четворица Таџикистанци за регрутирање терористи за Исламска држава

Полските власти уапсија четворица Таџикистанци за наводно обид за регрутирање муслимански преобратеници, со цел тие да извршат терористички напади во име на Исламска држава,...

Во Шпанија уапсен еден од најбараните борци на Исламската држава

Шпанската полиција уапси еден од најбараните борци на Исламската држава во јужниот град Алмерија, соопшти денеска владата. Египќанец, кој се борел во Сирија и Ирак,...

Исламска држава презеде одговорност за ракетирањето на Баграм

Терористичката Исламска држава ја презеде одговорноста за ракетирањето на американска воена база во близина на Кабул, пренесува РТ. Во инцидентот нема жртви, но нападот...

Исламската држава се заканува со напад врз Чикако и Лондон

„Дејли мирор“ цитираше неименуван поранешен британски разузнавач во изјавата дека Исламска држава може да ја искористи пандемијата на ковид-19 со цел да изврши напад...

Коронавирусот ја одвраќа Исламска држава од „земјата на епидемијата“

Следбениците на Исламската држава (ИД) треба да се држат што подалеку од „земјата на епидемијата“ се порачува во последното соопштение на терористичката организација, објавува...

Депортиран македонски државјанин кој во Сирија се борел за Исламска држава 

Турција депортирала македонски државјанин кој се борел во Сирија на страната на Исламска држава (ИД). Покрај него депортиран и еден германски државјанин, информира турското...

Нападот на Исламска држава не го заплаши новиот претседател на Авганистан

Инаугурацијата на авганистанскиот претседател Ашраф Гани вчера беше прекината од звук на експлозии. Додека Гани држеше говор на подиумот пред претседателската палата во главниот...