23.7 C
Skopje
19.5.2019 - 17:10

Ознака: Исламска држава

Уапсен Русин кој ѝ префрлил околу 800 илјади долари на ИД

Федералната служба за безбедност (ФСБ) и Рускиот истражен комитет притвориле 26- годишен руски државјанин кој ѝ префрлил најмалку 50 милиони рубли (770.000 американски долари)...

Новите глави на калифатската хидра

Исламската држава (ИД) соопшти дека воспоставила контрола врз нејзината „прва територија“ во Индија, пренесува „Ројтерс“. ИД тврди дека територијата ги опфаќа северните области Кашмир...

Концерт во шведска црква за поддршка на децата на ИД ја...

Црква во парохијата Хегсбо во Гетеборг организираше концерт за поддршка со цел да собере пари за неколку десетици деца на Исламска држава поврзани со Шведска, оставени...

Осум лица уапсени во антитерористичка акција во Германија

Полицијата во Германија уапси осум лица поради сомневање дека собирале пари за т.н. Исламска држава. Германската новинска агенција ДПА објави дека вооружени полицајци претресле...

Објавена фотографија со бомбашите од Шри Ланка

Исламска држава презема одговорност за бомбашките напади во Шри Ланка, во кои на Велигден беа убиени најмалку 320 лица, објави „Амак“, новинската агенција на...

Властите на Шри Ланка биле предупредени и можеле да го спречат...

Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремесинге, денеска одржа прес-конференција на која зборуваше за нови детали во врска со терористичките напади на Велигден во кои...

Од Сирија во Косово вратени 110 лица, меѓу кои и четворица...

Во текот на минатата ноќ од Сирија во Косово се вратиле 110 косовски државјани, меѓу кои четворица борци на терористичката џихадистичка група Исламска држава...

ОН: Околу 2.500 деца сместени во сирискиот камп Ал Хол

Околу 2.500 деца се наоѓаат во сирискиот камп Ал Хол откако побегнаа од последното упориште на т.н. „Исламска држава“ изјави денеска хуманитарниот координатор на...

Зошто жените се тајното оружје на тероризмот

Кога жените се во центарот на вниманието на јавноста поради тероризам, најчесто фокусот е ставен на нивната ролја како жртви или потенцијални соработници кои...

Смртта на еден од водачите ја ослабна Исламска држава во Сомалија

Во воздушен напад, силите на САД го ликвидираа Абдулхаким Дукуб, заменик-лидерот на сомалиските екстремисти поврзани со Исламската држава (ИД) во Сомалија. Американскиот неделник „Тајм“...