Ознака: Исламист

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Седум полицајци биле повредени денеска во украинскиот главен град Киев, при судири меѓу полицијата и припадници на националистичка група, кои протестирале против екстрадицијата во...

Уапсен исламист за подготвка на терористички напад во Франкфурт

Германската полиција денеска соопшти дека уапсила еден 17-годишен исламист, кој е осомничен дека планирал терористички напад во градот Франкфурт. Апсењето било извршено, откако полицијата проценила...

Исламистот призна дека планирал да ја убие премиерката Меј

Исламистот Наимур Закарија Рахман призна дека е виновен затоа што планирал да ја нападне и убие британската премиерка Тереза Меј. Рахман (20) планирал да ги...