22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 17:04

Ознака: исис

Владата ги демантира тврдењата дека Заев и Спасовски делеле пасоши на...

Владата најостро ги демантира искажувањата на Антонио Милошоски за доделување на македонски пасоши на терористи од ИСИС. Реакцијата на Владата ја пренесуваме во целост. - Владата...

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски пасоши завршиле кај криминални...

Имаат ли допирни точки ИСИС, ОВК и ОНА

Обвиненијата за воени злосторства во Хаг фрлаат нова светлина за постоење на заеднички именител на радикално-милитантните организации Има ли допирни точки исламскиот фундаментализам со Ослободителната...

Од безбедносна закана, преку ресоцијализација, до безбедносна безопасност

Кој е вистинскиот пат за превенирање и намалување на опасноста од повратниците од ИСИС Неодамна американскиот портал специјализиран за безбедносни прашања „Џаст секјурити“ изнесе анализа...

ИСИС тропа на портите

Безбедносните закани за Македонија се „стандардни“: тероризам, екстремизам, сајбер-напади, илегална имиграција... На кој начин Македонија може успешно да им се спротивстави на терористичките закани што...

Во Куманово и Скопје разбиена терористичка ќелија под влијание на ИСИС

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за истрага против три лица осомничени дека сториле кривично дело – „терористичка...

Борците на ИСИС во „домашен карантин“

Во Македонија никој нема точен податок дали и колку припадници на ИСИС се вратиле во државата од почетокот на пандемијата, ниту, пак, дали тие...

Мафијата и ИСИС сакаат да профитираат од ковид-19

Криминални организации и терористички групи сакаат да го искористат моментот, кога повеќето држави во светот се мачат со последиците од пандемијата, за да ги...

Урнатите митови покажуваат дека ИСИС се враќа

Автор: Даниел Депетрис Нешенел интерест Терористичката организација Исламска држава која некогаш управуваше со приграбената територија на Блискиот Исток со големина на Обединетото Кралство, сега во голема...

Подготвени ли сме за ресоцијализација на џихадистите

Проектот за ресоцијализација би подразбирал, секако, рехабилтација и ресоцијализација, и тоа уште од самото влегување во затворските установи, како прв чекор за подготовка за...