Ознака: исис

Османи на состанокот на Коалицијата за борба против ИСИС

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска учествуваше на министерскиот состанок на Глобалната коалиција против ДАЕШ/ИСИС во Маракеш, Мароко. Ова, како што соопшти Министерството, претставува...

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу Валид ал Сахрави. Макрон на...

Калифатот како октопод со многу отровни пипала

Ново лице на теророт во Авганистан Меѓу боиштата на Авганистан на површина се појави поопасна милитантна групација, која најави дека ќе формира нов калифат во...

Нова терористичка филијала во Авганистан

РАСТЕ БРОЈОТ НА ОПАСНИ МИЛИТАНТНИ ОРГАНИЗАЦИИ НА БЛИСКИОТ ИСТОК Се проценува дека ИСИС-К има околу 1.500-2.000 борци во провинциите Нуристан, Кунар и Нангархар, како и...

Бројот на загинати во нападот на аеродромот во Кабул се искачи...

Најмалку 90 луѓе загинаа, а 150 се повредени во терористичкиот напад во близина на аеродромот во Кабул што се случи вчера, објави Си-Ен-Ен повикувајќи...

Европа им ја затвора вратата, Македонија им ја подотвора

Франција, Германија, Британија и други европски земји во моментов се откажаа од намерата за згрижување на некогашните борци на ИСИС на своја територија, поради...

Осуммина обвинети за основање на терористичка ќелија, складирање оружје и набљудување...

Обвинителството поднесе обвинителен акт против осумина граѓани, кои по примерот на ИСИС формирале терористичка организација односно ќелија. Организацијата била формирана во 2019 година, а членовите...

Владата ги демантира тврдењата дека Заев и Спасовски делеле пасоши на...

Владата најостро ги демантира искажувањата на Антонио Милошоски за доделување на македонски пасоши на терористи од ИСИС. Реакцијата на Владата ја пренесуваме во целост. - Владата...

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски пасоши завршиле кај криминални...

Имаат ли допирни точки ИСИС, ОВК и ОНА

Обвиненијата за воени злосторства во Хаг фрлаат нова светлина за постоење на заеднички именител на радикално-милитантните организации Има ли допирни точки исламскиот фундаментализам со Ослободителната...