22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 17:19

Ознака: ИСИЛ

Поранешниот водач на ИСИЛ во Германија доби десет и пол години...

Судот во Селе, во германската сојузна покраина Долна Саксонија, денеска го осуди проповедникот Абдуалазиз Абдулах А., попознат како Абу Вала, за кого се сметаше...

Навестувања за воскреснување на терористичката организација ИСИЛ

Деновиве неколку сериозни аналитичко-истражувачки медиуми, повикувајќи се на безбедносни извори, ја лиферуваа информацијата во која се предупредува дека екстремистичко-фундаменталистичката организација, позната како Исламската држава...

ИСИЛ против Ал каеда

Најинтересната промена во однесувањето на Ал каеда по смртта на Осама бин Ладен е тоа што организацијата повеќе не е „опседната“ од желбата да...

Ресоцијализацијата најдобро решение за повратниците од ИСИЛ

ПРОФЕСОР ЕРОЛ САУТЕРС, ПОРАНЕШЕН АГЕНТ НА ФБИ Како поуспешно да се спречат терористичките закани, колку светот е безбеден од насилниот екстремизам и како Македонија и...

Безбедноста на испит за време на посетата на папата Франциск

Во Македонија во моментов нема индикации за ризичен висок потенцијал поврзан со религиска злоупотреба. Сепак, јавноста знае дека голем број борци од ИСИЛ денес...

Пристигнуваат вдовици на борците на ИСИЛ

Паралелно со овие подготовки, се разгледуваат и сите правни механизми за евентуално санкционирање на жените што му дале поддршка на ИСИЛ, но се подготвува...

На терористичката ламја не ѝ се отсечени сите глави

Четворица американски војници загинаа, а тројца се ранети при експлозија што деновиве се случи во сирискиот град Манбиџ. Еден од сајтовите поврзан со терористичката...

Игра на тронови во саудискиот двор

Во саудискиот кралски двор, престолонаследниците почнаа игра на тронови, едни во поддршка на актуелниот престолонаследник Мохамед бин Салман, а други во обидот да го...

Изгубената генерација на Исламската држава

Во затворите во Македонија има лица што издржуваат казна во согласност со кривичноправните прописи за учество во странски паравоени формации во Сирија како и...