22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:50

Ознака: иселеници

Поразот на една генерација

И навистина, што е денеска вистински патриотизам, да ја сакаш сопствената држава од дистанца или, пак, да останеш заробен во нејзиниот нефункционален систем ризикувајќи...

Се разгледува можноста иселениците да добиваат документи по дигитален пат

Претставници од Владата и институциите на состанок ги разгледуваа можностите за формирање на дигитален, односно електронски конзулат, преку кој иселениците нема да има потреба да...

„Бушава азбука“ ни помогна да ја научиме кирилицата

Како го поминуваат летото децата на нашите иселеници - Миа, Ана и Ема Талеви Овие прекрасни мали креативни девојчиња порачуваат летниот распуст да се искористи...

Власта ја бојкотираше Семакедонската средба во Трново

На денешната 48. традиционална Семакедонска средба во потпелистерското село Трново, во дворот на црквата “Успение на Пресвета Богородица“, за првпат не присуствуваше ниту еден...

Неискористениот потенцијал на дијаспората

Пренасочување на дел од парите на дијаспората од тековната потрошувачка во инвестиции за сите досегашни влади беше голем предизвик, но некаква конкретна акција во...

Иселеници од Австралија и од Америка со писмо до претседателот Иванов

Во имe на „Македонскиот манифест“ од Австралија и од Америка и од долупотпишаните Mакедонци од Мелбурн, Австралија (собирањето потписи продолжува), како и од поддржувачите...

Конференција на македонските иселеници во Хрватска и хрватското малцинство во Македонија

Во организација на Агенцијата на иселеништво денеска во Охрид се одржа првата конференција за заштита на македонското малцинство во Република Хрватска, како и на...

Завршија увидот во избирачкиот список и пријавувањето на иселениците

До Државната изборна комисија преку веб-апликацијата www.dijaspora.sec.mk до вчера беа доставени7 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Од...

ДИК ги формира избирачките одбори за гласање на иселениците

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница избира членови за избирачките одбори во дипломатските конзуларни претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во странство....

Потенцијалот на нашите од преку границата

Инвестирањето во бизниси е сѐ уште многу ниско, потребно е државата да го препознае тој потенцијал и преку стимулативни мерки да ги поттикне примателите...