Ознака: Иса Мустафа

Курти и Мустафа се договорија за составот на идната влада

Претседателите на движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово, Албин Курти и Иса Мустафа, потпишаа договор за владејачката коалиција. Договорот треба да биде потврден...

Мустафа пред дилемата за нови избори или алтернативна влада

Нови парламентарни избори на Косово станува сѐ поизвесно сценарио, откако претставниците на Самоопределување ја отфрлија „последната“ понуда од Демократскиот сојуз на Косово за формирање...

Курти и Мустафа без договор за претседателската функција

Преговорите за формирање на новата косовска влада меѓу Самоопределување и Демократскиот сојуз за иднината на Косово заглавија околу распределбата на местото претседател на државата....

Курти и Мустафа без договор за коалицирање

Лидерите на Самоопределување, Албин Курти, и на Демократската лига на Косово, Иса Мустафа, не успеаја да се договорат за коалиција меѓу двете партии. - Кога...

Иса Мустафа фаворит на парламентарните избори

Амбасадите на Соединетите Американски Држави, Франција, Германија, Италија и Обединетото Кралство во Косово порачаа дека не поддржуваат ниту една партија или кандидат на парламентарните...

Мустафа: Жалиме што оставката на Харадинај е поради Специјалниот суд

Во врска со оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, се огласи и најголемата косовска опозициска партија, Демократски сојуз. Лидерот на партијата, Иса Мустафа, вели...

Мустафа: Србија не сака да ги нормализира односите со Косово

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), поранешниот премиер Иса Мустафа, смета дека Србија не е заинтересирана за нормализирање на односите со Косово, а...

Косовските политичари се расправаат за меѓи и граници

Поранешниот премиер и актуелен лидер на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, му порача на претседателот Хашим Тачи дека...

Мустафа: Можно е да ги прифатиме гласовите на пратениците Срби за...

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, по денешната седница на партиското Претседателство, изјави дека ЛДК не ја исклучува можноста од прифање...