8 C
Skopje
16.11.2018 - 23:50

Ознака: Ирска

Барние: Без решение за прашањето за Ирска, нема Брегзит

Европската унија нема да го заклучи излезниот договор со Велика Британија и да му даде на Лондон транзициски период по Брегзит без договор, кој...

Сандеј тајмс: Постигнат договор за границата со Ирска по Брегзит

Лондон и Брисел се согласија Велика Британија привремено да остане во царинската унија со Европската унија (ЕУ) по Брегзит, со што ќе се избегне...

Британците масовно аплицираат за ирско државјанство

Бројот на Британци кои аплицирале за ирско државјанство е речиси двојно зголемен во споредба со 2015, годината пред референдумот во Британија за излегувањето...

Ирска одобри ископување на масовната гробница во сиропиталиште

Ирската Влада дозволи форензичко ископување на масовна гробница пронајдена во сиропиталиште со кое управуваше Католичката црква. Поранешното сиропиталиште во градот Туам, округ Галвеј имало подземна...

Ирска ќе одржи референдум за укинување на забраната ѕа богохулење

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е...

Бурата Али однесе два живота во Ирска

Бурата Али, која денеска ја зафати Ирска, однесе два живота, швајцарска туристка чиј караван бил однесен од ветерот и маж кој загина кога врз...

Трамп ја откажа посетата на Ирска планирана за ноември

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Ирска, планирана за ноември, поради проблеми околу распоредот, соопшти денеска ирската Влада. Белата куќа во август соопшти...

Папата пристигна во Ирска, закажани и протести

Папата Франциско пристигна денеска во Ирска, која во последните неколку години беше погодена од многу скандали на свештенството, а ирската Католичка црква се наоѓа...

Во Даблин воведен режим за вода поради неовообичаена суша во Ирска

Ирските власти забранија наводнување тревници и градини во областа на Даблин поради необичната суша во земјата, која е позната по зеленилото. Ирската метеоролошка служба соопшти...

Како е регулиран абортусот во светот

Ирска на 25 мај одржа успешен референдум за укинување на осмиот амандман со кој се признаваше еднакво право на живот на фетусот и на...