-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:12

Ознака: иринеј

Наследникот на Иринеј заболен со коронавирус, денеска служел литургија

Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека митрополитот дабробосански Хризостом бил примен во белградска болница поради коронавирус. „Нова.рс“ пишува дека Хризостом станал поглавар на Синодот на...

Патријархот Иринеј позитивен на коронавирус

Српскиот патријарх Иринеј е позитивен на коронавирус. Како што е наведено на веб-страницата на СПЦ, патријархот бил хоспитализиран без симптоми и е во одлична...

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

Патријархот на СПЦ, Иринеј, во изјавата за медиумите рече дека претседателот Вучиќ јуначки се бори за Србија, за Косово и Метохија и за сѐ...

Иринеј гледа „непријатели“ во граѓанските протести

Од опозицискиот Сојуз за Србија сметаат дека многу верници што учествуваат на протестите се повредени од реакцијата на Иринеј, кој покажува „неразбирање за мирната...

Иринеј: Ако Украинската црква добие автокефалност, тоа може да се случи...

На православието му се заканува раскол, поголем од оној меѓу Истокот и Западот“, предупреди српскиот владика Иринеј Бачки по повод најавите на Вселенската патријаршија...

Иринеј: Давањето автокефалност на македонската црква би била голема грешка

Бачкиот епископ на СПЦ Иринеј изјави дека би било грешка ако вселенскиот патријарх донесе еднострана одлука за афтокефалност на „канонски непризнаените цркви во Македонија...