Ознака: иран

Иран потврди дека произведува ураниум збогатен до 20 проценти

Иран започна со производство на збогатен ураниум до 20 проценти, потврди портпаролот на иранската организација за атомска енергија, Бехруз Камалванди. Тоа е потег што...

Иран ја критикува засилената воена активност на САД во Персискиот Залив

Техеран повторно објави порака со жалење поради зголемените воени активности од страна на Вашингтон во услови на зголемени тензии во регионот. Секретарот на Врховниот ирански...

Хакерска група поврзана со Иран тврди дека ги пробила серверите на...

Релативно новата хакерска група Pay2Key во неделата излезе со тврдење дека упаднале во системите на разни израелски корпорации од одбранбената индустрија, вклучително и на...

Бурни реaкции во Иран по рецитирањето на Ердоган

Иранското Министерство за надворешни работи го повика на разговор турскиот амбасадор во таа земја, Дерја Орса, поради песна што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...

„Дејли бист“: Трамп му дал одврзани раце на Помпео да врши...

Американските медиуми објавија дека претседателот на САД, Доналд Трамп, му дал зелено светло на шефот на Стејт департментот, Мајк Помпео, дека може да врши...

Иранскиот амбасадор во Русија: Знаеме кој стои зад убиството на Фахризаде

Иранскиот амбасадор во Русија, Казем Џалали, изјави дека Исламската Република знае кој е одговорен за убиството на нуклеарниот физичар Мухсин Фахризаде, пренесува „Русија 24“. -...

Ќе ги бркаме до крајот – Иран составува тим за пронаоѓање...

Иран составува тим за пронаоѓање на одговорните за атентатот на нуклеарниот научник Иранските власти ветија дека ќе ги најдат и ќе ги казнат одговорните за...

Оружје управувано од далечина, одред на убијци и бројни сомнежи

Откриени детали за атентатот на водечкиот ирански научник Додека автомобилот на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Факризаде се доближувал кон булевар во регионот Дамаванд, оддалечен околу...

Багери: Страшна одмазда ги чека оние што стојат зад атентатот врз...

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, предупреди денеска дека страшна одмазда ги чека луѓето кои стојат зад атентатот на високиот ирански...

Убиен шефот на иранската нуклеарна програма

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички...