14.3 C
Skopje
20.4.2019 - 12:52

Ознака: иран

Иран наспроти поплавите и меѓународното беззаконие

ДИПЛОМАТСКО ПИСМО Овие денови Иран се соочува со лоши временски услови. Повеќе од еден месец Иран е зафатен од катастрофални поплави. Со денови и недели...

Иран ја прогласи американската армија за терористичка организација

Иранските пратеници со големо мнозинство денеска го усвоија предлог законот со кој американските сили на Блиски Исток се прогласени за терористи. Од 207 присутни пратеници,...

Зариф: Светот да се изјасни за одлуката на САД за Гардата

Иран ќе побара од меѓународната заедница да заземе став во врска со одлуката на САД да ја означат Револуционерната гарда како терористичка организација, изјави...

Зошто САД ѝ фрлија пик на Иранската револуционерна гарда?

Њујорк тајмс Изјавата на претседателот Доналд Трамп дека корпусот на Иранската исламска револуционерна гарда претставува терористичка организација е прв пат владата на САД да означи...

Конфликтот во Либија ги тресе светските пазари на нафта

За високата цена на нафтата, која вчера достигна околу 71 долар за барел, покрај разгорувањето на борбите во Либија, придонесуваат продлабочувањето на кризата во...

Иранските парламентарци почнаа седница извикувајќи „смрт на Америка“

По одлуката на САД иранската Револуционерна гарда да ја прогласи за странска терористичка организација, иранските пратеници денеска почнаа парламентарна седница извикувајќи „смрт на Америка“. Многу...

Иран: Санкциите на САД ги попречуваат спасувачките операции

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф изјави дека санкциите што минатата година ги воведе администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ги попречуваат...

Обидите да ја снимат водената стихија кобни за Иранците

Најмалку 17 лица загинаа, а 74 се повредени во поплавите кои ги зафатија јужните делови на Иран, објави денеска иранската државна телевизија. Иранската телевизија соопшти...

Иран ќе почне судска постапка поради американските санкции

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека иранската Влада ќе почне законска постапка во Иран против американските претставници, кои воведоа санкции за неговата земја...

Холандија го повлече амбасадорот од Иран, зголемени тензиите меѓу двете земји

Холандскиот министер за надворешни работи Џеф Блок го отповика амбасадорот во Иран откако Техеран протера двајца дипломати од холандската амбасада, со што се зголемија...