13 C
Skopje
27.10.2020 - 18:50

Ознака: ирак

Демонстрантите ja запалија државната зграда во Ирак

Демонстрантите ја запалиле локалната канцеларија на парламентот во Басра, а безбедносните сили пукале во воздух за да ги растераaт, пренесува „Ројтерс“. Демонстрантите побарале ирачкиот парламент...

Турските воени авиони извршија неколку воздушни напади во Ирак

Турските воздухопловни сили спроведоа серија на воздушни напади во северен Ирак, јавува „Скај њуз Арабија“. Според телевизискиот канал, нападите биле извршени во провинцијата Дохук...

Премиерот на Ирак ќе се сретне со Трамп

Премиерот на Ирак, Мустафа ал-Кадеми, првпат ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон, а присуството на американски трупи во Ирак е...

Во Ирак рекордни 3.841 новозаразени со коронавирус

Министерството за здравство во Ирак соопшти дека во последните 24 часа со новиот коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од почетокот на пандемијата. Досега се...

Ирак сѐ поблиску до бројката од 100.000 заразени

Во Ирак се потврдени 2.163 нови случаи на коронавирус. Според Министерството за здравство, вкупниот број на заразени е зголемен на 94.693. Од коронавирус во земјата...

Жените што ги расчистуваат мините на Исламската држава не знаат за...

Исламската држава постави мини низ областа Синџар во Ирак, раселувајќи ја заедницата Језиди. Сега група жени го расчистува патот за враќањето на нивниот народ Зад...

Турција почна воена операција против курдските бунтовници во Ирак

Турција почна нова воена операција против курдските бунтовници во северен Ирак, соопшти Министерството за одбрана по серија воздушни напади. Нападнати се позициите на Курдската работничка...

Ирачкиот претседател го именува за премиер шефот на разузнавањето, Ал Кадими

Ирачкиот претседател Бархам Салех го назначи за мандатор на владата шефот на разузнавачката служба, Мустафа ал Кадими, пренесе ирачката државната телевизија цитирана од „Спутник“. Церемонијата...

САД се повлекуваат од клучните воени бази во Ирак

Одлуката на Вашингтон да ги повлече своите сили од три клучни бази во земјата е знак дека САД сакаат да го намалат военото присуство...

Американски и британски војници загинаа во напад врз воена база во...

Двајца американски и еден британски војник загинаа во напад врз ирачката база Таџи, северно од Багдад. Во нападот се ранети десетина лица, соопштија воени...