8.9 C
Skopje
20.3.2019 - 21:15

Ознака: ИОК

Брејкденс на ЛОИ 2024?

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз во 2024 година најавија дека е предложено брејкденсот да биде вклучен во програмата на ЛОИ. Конечната...

Северна и Јужна Кореја повторно се обединуваат во името на спортот

Откако двете држави излегоа под заедничко знаме на Зимската Олимпијада во Пјонгчанг минатата година и имаа заеднички тим во женскиот хокеј, Северна и Јужна...

Каратето останува „индустрија“ за медали

Последното младинско ЕП, каде што се освоени по два златни и сребрени медали, доволно говори дека и годинава каратето, кое со право е спорт...

Како ќе изгледаат олимписките игри на иднината?

Како работи ИОК на еволуција на олимписките игри за следната генерација спортисти и гледачи? Олимпискиот спорт денес изгледа многу поинаку отколку кога модерните олимписки...

Токио е најподготвениот град досега за ЛОИ?

Организаторите и претставници на ИОК потврдија дека се прават напори зголемените трошоци поврзани со спречувањето на последиците поврзани со високите температури да останат во рамките на...

Космонаутот Дјук доби признание од ИОК за Месечинската олимпијада

Претседателот на ИОК, Томас Бах на Чарлс Дјук, 10-от човек што одеше по Месечината, му го предаде трофејот со име „Небото е граница“, откако...

Никој не ги сака ЗОИ 2026?

Жителите на канадскиот град Калгари гласаа против кандидатурата за домаќин на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2026 година. По ова, како потенцијални градови-домаќини останаа...

Со најнови методи ИОК тргна по нови допингувани на ЛОИ 2012

Зачуваните примероци од спортистите од Игрите во Лондон сега се тестираат со најсовремени методи, а од претходно обработените 500 примероци, најдени се 48 нови...

Сенегал ќе биде домаќин на следните Летни младински олимписки игри

Сенегал ќе биде домаќин на следните, 4. Летни младински олимписки игри (ЛМОИ) во 2022 година, соопшти Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) на состанокот во Буенос...

Бах: Не сум сигурен дали е-игрите имаат олимписка иднина

На олимписките игри не можеме да имаме е-спортови сѐ додека тие промовираат насилство и дискриминација, рекол Бах, претседателот на Интернационалниот олимписки комитет Претседателот на Интернационалниот...