Ознака: Ин мемориам

Почина доајенот на македонската фолк песна, Ѓоко Дончев

Ненадејно вчера во Скопје почина Ѓоко Дончев кој важи за еден од доајените на македонската народна музика. Тој беше активен на сцената повеќе од 25...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Почина Љубисав Иванов

ИН МЕМОРИАМ Почина Љубисав Иванов (84), поранешен претседател на Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ), од 1993 до 1999 година, долгогодишен истакнат фудбалски работник и прв...

Почина Панде Манојлов, поранешниот директор на „Битолски весник“

Денеска, по кратко боледување, на 72-годишна возраст почина писателот и поранешен директор на „Битолски весник“, Панде Манојлов. Манојлов беше во два мандати директор, главен и...

Си замина Нина Спирова, дамата со кадифен глас

Набрзо по заминувањето на доајенот на македонската забавна музика, Зоран Георгиев, вчера на 82 година, во Филаделфија, САД, нѐ напушти и Нина Спирова, која...

Почина Ивко Панговски

ИН МЕМОРИАМ На 88-годишна возраст, вчера, во Скопје, почина доајенот на македонското спортско радионовинарство, Ивко Панговски (1931-2019). Тој речиси целиот работен век (до 1989-та) го...

Винарот над винарите замина да им прави вино на боговите

Ин мемориам Замина Ѓорги Јованов-Хермес, еден од доајените на модерното производство на вино во Македонија. Ќе остане запаметен по својата голема посветеност и умешност да...

Две години од заминувањето на Саша Николовски-Ѓумар

Ин мемориам Денеска се навршуваат две години од смртта на Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017) еден од најзначајните македонски диригенти. Тој беше роден во Битола, а почина...

Последниот фељтон на Блаже Ристовски во „Нова Македонија“

ИН МЕМОРИАМ Почина академик Блаже Ристовски (1931-2018), редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти Македонската академија на науките и уметностите со голема...

Почина Коце Ефремов

Во неделата во Кочани почина еден од најдобрите македонски борачи во слободен стил, Коце Ефремов (1956-2018). Како член на БК Спартак беше истакнат репрезентативец...