Ознака: Ин мемориам

Збогум маестро Александар Џамбазов, остави неизбришливи траги во македонската музичка историја

Ин мемориам: 03.02.1936-25.01.2022 Денеска не напушти маестро Александар Џамбазов, истакнат македонски композитор, диригент, долгогодишен член на СОКОМ, втемелувач на македонската детска и популарна музика. Неговото...

Почина фудбалската легенда Ванчо Трпевски

Ин Мемориам Во 87-та година од животот сцената ја напушти Ванчо Трпевски, една од вардаровите и македонските фудбалски легенди. Тој беше човек кој со сето...

Замина Свето Серафимов, бардот на класичното македонско новинарство

Денеска, на 14 ноември 2021, на 93-годишна возраст, легендата на македонското новинарство, Свето Серафимов, ја стави последната точка на неговата животна приказна. Роден во 1928 година,...

Почина шаховскиот првак Васил Панов

По кусо боледување, во четвртокот наутро, на 2 септември, во Скопје почина Васил Панов, поранешен македонски дипломат, генерален секретар на МАНУ и еден од...

Почина ракометарот Марко Божиновски

ИН МЕМОРИАМ Македонската спортска јавност одново тагува. Прерано престана да чука срцето на младиот талентиран и надежен ракометар на Бутел и младински репрезентативец на Македонија,...

Ракометниот свет се простува од Никола Даниловски

ИН МЕМОРИАМ Македонскиот ракомет викендов го зави во црно веста за трагичната смрт на младиот и талентиран 24-годишен голман на Охрид и повремен македонски репрезентативец...

Почина Јастрад Јаневски

ИН МЕМОРИАМ По тешко боледување, на 71-годишна возраст почина поранешниот фудбалер на Вардар и на Работнички, Јастрад Јаневски. Во периодот од 1968 до 1972 година,...

Почина Коста Хаџи-Антоновски, творецот на „Малиот битолски Монмартр“

Според информација од семејството, утринава, на 84-годишна возраст во Клиничката болница во Битола, почина Коста Хаџи-Антоновски, идејниот творец на „Малиот битолски Монмартр“. Хаџи-Антоновски веќе подолго...

Почина Горан Гаврилов, сопственик на радиото „Канал 77“

На 54-годишна возраст, по кратко боледување, почина Горан Гаврилов, сопственикот на националното радио „Канал 77“. Tој починал во приватна болница во Скопје. Гаврилов беше долгогодишен истакнат...

Ин мемориам Илија Плевнеш

Илија Плевнеш (36) млад македонски музички уметник и тонски дизајнер, кој ненадејно почина на крајот на јануари во Париз, вчера, во присуство на семејниот...