Ознака: Ин мемориам

ИН МЕМОРИАМ: Почина поранешниот ракометен репрезентативец Тони Шопов

По долго боледување денес во Германија почина поранешниот репрезентативец на Македонија и легенда на велешкиот ракомет, Тони Шопов. Шопов зад себе остави богата ракометна кариера...

Почина адвокатот Јаким Наумов, познат како бранител на „Лавовите“

По кратко боледување, на 65-годишна возраст денеска почина Јаким Наумов – Јаче. Наумов во јавноста беше познат како адвокат што ги застапуваше припадниците на единицата...

Засекогаш замина Љупчо Илиевски – фотографот што пишуваше со светлина

Љупчо Илиевски, роден во 1955 година, повеќе од 40 години ѝ беше посветен на фотографијата, а во неговиот опус посебно е значајна соработката со...

Збогум маестро Александар Џамбазов, остави неизбришливи траги во македонската музичка историја

Ин мемориам: 03.02.1936-25.01.2022 Денеска не напушти маестро Александар Џамбазов, истакнат македонски композитор, диригент, долгогодишен член на СОКОМ, втемелувач на македонската детска и популарна музика. Неговото...

Почина фудбалската легенда Ванчо Трпевски

Ин Мемориам Во 87-та година од животот сцената ја напушти Ванчо Трпевски, една од вардаровите и македонските фудбалски легенди. Тој беше човек кој со сето...

Замина Свето Серафимов, бардот на класичното македонско новинарство

Денеска, на 14 ноември 2021, на 93-годишна возраст, легендата на македонското новинарство, Свето Серафимов, ја стави последната точка на неговата животна приказна. Роден во 1928 година,...

Почина шаховскиот првак Васил Панов

По кусо боледување, во четвртокот наутро, на 2 септември, во Скопје почина Васил Панов, поранешен македонски дипломат, генерален секретар на МАНУ и еден од...

Почина ракометарот Марко Божиновски

ИН МЕМОРИАМ Македонската спортска јавност одново тагува. Прерано престана да чука срцето на младиот талентиран и надежен ракометар на Бутел и младински репрезентативец на Македонија,...

Ракометниот свет се простува од Никола Даниловски

ИН МЕМОРИАМ Македонскиот ракомет викендов го зави во црно веста за трагичната смрт на младиот и талентиран 24-годишен голман на Охрид и повремен македонски репрезентативец...

Почина Јастрад Јаневски

ИН МЕМОРИАМ По тешко боледување, на 71-годишна возраст почина поранешниот фудбалер на Вардар и на Работнички, Јастрад Јаневски. Во периодот од 1968 до 1972 година,...