Ознака: инцидент

Разумот повторно е поразен од омразата

За да се постигне и одржи потолерантен, а секако и помалку насилен свет, потребни се големи напори и еднакво справување со главните причини за...

Фејсбук без дозвола преземал податоци од корисниците

Социјалната мрежа Фејсбук призна дека без знаење на корисниците преземале податоци за адресите од нивната електронската пошта, јави Си-Ен-Ен, додавајќи дека жртви на ова...

Демарш за Турција по инцидентот со хеликоптерот на Ципрас

Министерството за надворешни работи на Грција ќе испрати демарш до Турција, според грчката телевизија Скај, во врска со завчерашниот инцидент со хеликоптерот во кој...

Народниот правобранител го истражува инцидентот во затворот во Шутка

Екипи на Народниот правобранител се во затворот „Скопје“ и темелно ќе го истражат целиот случај, соопшти Народниот правобранител кој врз основа на објавите во...

Судија од Кривичен разговарал со Јанакиески и Ристовски

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во...

Премиерот Заев побара оставка од директорот на затворот „Шутка“

Премиерот Зоран Заев денеска побара оставка од директорот на затворот „Шутка“ Ѓоко Котевски, по вчерашните два инцидента во дворот на оваа казнена институција, во...

Котевски: Ќе има истрага за инцидентот во затворот, ако има пропусти...

Управата на истражниот затвор „Скопје“ уште вечерва ќе почне истрага согласно протоколите за работа за да испита дали е направен некаков пропуст и доколку...

Груевски „обвинет“ за истурањето боја во албанскиот парламент

Инцидентот што се случи во албанскиот Парламент за време на пленарната седница на која се гласаше за Протоколот за членство на Македонија во НАТО,...

Спасовски: Двајцата полицајци биле приватно во Шуто Оризари

Двајцата вработени во МВР за кои е одреден притвор во врска со настанот во Шуто Оризари од 28 минатиот месец во моментот кога се...

ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осуди инцидентот за време на вчерашната манифестација по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици во Скопје, во...