Ознака: инцидент

Општина Карпош: Одредена група граѓани прави кризни ситуации во Трнодол

Група на граѓани, на насилен и вандалски начин оневозможија да се одржи јавната презентација за предлог планот за делот околу Трнодол, велат од Општина...

Инциденти во хрватското собрание, обезбедувањето на раце изнесе опозициски пратеник

Инциденти на денешната седница на хрватскиот парламент додека премиерот Андреј Пленковиќ зборуваше за состојбата на нацијата, пренесуваат хрватските медиуми. Опозицискиот пратеник од Жив ѕид, Иван...

Бугарија 13 пати е осудена во Стразбур за дискриминација на Македонците

Тешкиот инцидент со расистички скандирања и фашистички поздрави од страна на група навивачи на фудбалската репрезентација на Бугарија на мечот против Англија на стадионот...

МВР со преставки до ЗНМ, СEMM и АВМУ поради информирањето за...

Министерството за внатрешни работи испрати претставки до Здружението на новинари на Македонија, Советот за етика во медиумите и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски...

Неколкумина приведени по инцидент на фудбалски натпревар во охридско

На фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК Сатеска од с.Волино и ФК Црно буки од Битола, во с.Волино-Дебрца, вчера околу 17.05 часот, дошло до...

Среде натпревар формула летна во воздух

Само една недела по катастрофалниот судир на Формула 2 трката во која животот го загуби младиот Французин Антоан Убер, мотоспортот уште еднаш докажа дека...

Полицијата во Тексас ја врати Америка во 1819 година

Апсењето на афроамериканецот Доналд Нили (43) во Галвестон, Тексас, при кое двајца бели полицајци на коњи го спроведуваат осомничениот за упад на туѓ имот,...

Ахиловата петица на суперсилите во заливската криза

Досега низ историјата се покажа дека носачите со авиони не се најјаката страна на руските вооружени сили. Меѓутоа, Русија поседува технологија што овозможува, во случај...

Како експлодирал нуклеарниот реактор во Чернобил и дали сличен инцидент може...

Крајот на серијата „Игра на троновите“ создаде вакуум, кој мини-серијата „Чернобил“ го пополни и целосно го зазеде вниманието на гледачите. Мрачната и брутална мини-серија...

Арнолд Шварценегер нападнат во Јужна Африка

Американскиот актер, Арнолд Шварценегер, беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA, се гледа како 71-годишниот Шварценегер...