Ознака: инциденти

Инциденти во Солун на протест против Договорот од Преспа

Мали инциденти се случија синоќа пред концертната сала во Солун каде што се одржуваше манифестација за одбележување на Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите...

Инциденти на протестот во Атина – повредени најмалку 15 лица

Сериозни инциденти се случија за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент, повредени се најмалку 15 лица меѓу кои и еден...

Најмалку деветмина загинати при инциденти на изборниот ден во Авганистан

Најмалку девет лица загинаа, а околу 110 други се ранети денеска при различни инциденти и неколку бомбашки напади во Авганистан, каде во тек се...

МВР регистрираше седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места

На еден час пред затворање на гласачките кутии, МВР информира за седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места. Во текот на денот од...

МВР: Уште шест инциденти за време на гласањето

МВР регистрира уште шест нови инциденти за време на референдумското изјаснување по претходно евидентираните седум. Како што соопшти, во СВР Скопје било пријавено дека на...

Летала соборени или уништени во инциденти во Сирија од 2011 до...

Руски авион „ил-20“, со 15 војници, неделава беше соборен од ракетните системи на сириската армија, кои стрелале кон израелски ловци над Медитеранот. Израелските авиони...

Инцидентите во Солун катастрофални за сликата на градот

Катастрофални и неприфатливи за сликата на градот, ги окарактеризира протестите од саботата, солунскиот градоначалник Јанис Бутарис. Како што јави дописничката на МИА од Атина, на...

Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун

Од 28 приведени, осум лица се уапсени, меѓу кои двајца малолетници. Повредени се 15 полицајци, а предизвикана е материјална штета на продавници, објекти, на...

Полицијата возврати со солзавец на штрајкот во Грција

Инциденти беа регистрирани за време на генерaлниoт штрaјк вo Атинa, членoви нa oргaнизaции и здруженијa штo не се дел oд двaтa нaјгoлеми грчки синдикaта се...