13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 5:28

Ознака: ИНФ

Путин: Повлекувањето на САД од Договорот за ИНФ е сериозна грешка

Повлекувањето на САД од Договорот за ликвидација на ракетите со среден и краток дострел е сериозна грешка, вели рускиот претседател Владимир Путин. Тој додава дека...

Лавров: Повлекувањето на САД од договорот не значи нова Студена војна

Целосното повлекување на САД од Договорот за нуклеарни ракети со среден дострел (ИНФ) не најавува почеток на нова Студена војна, изјави денеска рускиот министер...

Лавров: САД ја игнорираа понудата на Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека повлекувањето на САД од Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) дополнително ја нарушува...

Путин: Го стопираме ИНФ, нема да поставиме ракети пред САД

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека Москва ја стопира примената на Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ). – Русија нема да...

САД се повлекуваат од ИНФ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера најави денеска дека САД од денеска ќе ја прекинат примената на Договорот за нуклеарни сили со среден дострел...

Захарова ги отфрла тврдењата на САД дека Русија го крши ИНФ

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова  ги отфрли тврдењата на САД дека Русија го крши Договорот за нуклеарни сили со среден...

Помпео: Само Русија може да го спаси ИНФ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска постави ултиматум од 60 дена за Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ). Тој тврди дека Русија „лаже“...

Столтенберг: Се подготвуваме да живееме во свет без ИНФ

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на крајот на првиот ден од состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО, ја повика Русија за...