4 C
Skopje
16.1.2019 - 15:50

Ознака: инфраструктура

Градот ќе ја подобрува инфраструктурата за индустриската зона во Момин Поток

Повеќе капитални инфраструктурни проекти ќе се реализираат оваа и следната година за подобрување на инфраструктурата на индустриската зона во Момин Поток, најавија денеска градоначалниците...

Квалитетниот туризам бара квалитетна инфраструктурна мрежа

За понатамошен развој и поголем раст на бројот на туристите во земјава неопходно е угостителите да обезбедат врвна услуга, што побргу да се завршат...

Падот на градежништвото ја закочи економијата

Запирањето или забавувањето на важни инфраструктурни проекти, што резултираше и со најголема досега подреализација на капиталните инвестиции во буџетот и забавеноста во реализацијата на...

Приштина плаќа пенали за фирмата која го гради автопатот Приштина-Скопје

Косовската влада издвои дополнителни 53 милиони евра за фирмата „Бехтел Енка“, кој ги изведува работите на изградбата на автопатот Приштина-Скопје, на име пенали поради...

Почнува изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш

Градежните работи за изградба на експресен пат Штип - Радовиш ќе почнат денеска. На настанот организиран по повод почнувањето на градежните работи ќе се обратат...

Транспортната заедница на Западен Балкан за подобро регионално и инфраструктурно поврзување

Српската вицепремиерка и министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Зорана Михајловиќ порача денеска дека Транспортната заедница на Западен Балкан, чие седиште е во Белград,...

Можни се негативни ефекти врз јавните финансии

Иако стратегијата го поставува мастришкиот критериум на јавен долг од 60 отсто од БДП како горен лимит на задолжувањето, сепак таквата претпоставка е лабава...

Анѓушев: Фокусирани сме на реконструкција на Коридорот 8

Инфраструктурата е прв приоритет на Владата во согласност со извештајот и препораките на Европската комисија, кажа вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. - Во минатото...

Нетранспарентноста влијае врз цената на инфраструктурните проекти

Инфраструктурните проекти нема да се одолговлекуават и за нив ќе нема дополнителни трошоци доколку при одлучувањето навреме се вклучи јавноста, порачаа учесниците...

Регионална конференција за инфраструктурата во ЈИЕ

„Јавна инфраструктура во Југоисточна Европа - во чиј интерес" е темата на регионалната конференција што ќе се одржи денеска во Скопје, во организација...