Ознака: инфраструктура

Тетовци цртаа врз дупките на улиците за да укажат на проблемот

Млади активисти од Тетово направија акција, со цел да укажат на ударните и најкритични дупки на улиците во градот. Ваквите места ги обележаа со...

Инфраструктурни и дигитални вложувања на Општина Битола во неколку училишта

Општина Битола продолжува со вложувања во инфраструктурата и дигитализацијата на неколку училишта. Со средства во висина од 2.100.000 денари, во тек се изведби на неколку...

Новиот армирано-бетонски мост пуштен во употреба во Прилеп

Во пресрет на новата 2021 година ставен е во употреба новиот армирано-бетонски мост на Градска река, прв од ваков вид кој во Прилеп се...

Бочварски: Надминати затекнатите состојби со експресниот пат Градско – Прилеп

Затекнатите состојби со експресниот пат Градско - Прилеп се надминуваат. Онаму каде што имаше проблеми со изведувачите ги решивме и веќе со почетокот на...

Почна асфалтирањето на „Партизанска“

Почна асфалтирањето на улицата „Партизанска“ во Битола. По завршувањето на инфраструктурните работи и промената на водоводната мрежа, како и канализацијата, денеска градежната фирма БВ груп...

Асфалт за регионалниот пат Гермијан-Бач

Во Новаци продолжуваат инфраструктурните активности, и покрај пандемијата со ковид-19. Деновиве во тек е реконструкција на регионалниот пат Бач-Гермијан-Меџитлија во должина од четири километри....

Бочварски: Инвестираме преку 50 милиони евра во патишта за регионално поврзување...

Создаваме комплетна слика за патната инфраструктура во Истокот, инвестираме преку 50 милиони евра за поврзување на општините меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија,...

Министерот Бочварски со поддршка за инфратструктурните проекти на Битола

Денеска во работна посета на Битола беше министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. За време на посетата тој изврши увид на изведбените работи...

Сугарески: Во Прилепско вложуваме над 80 милиони евра во патната мрежа

Во Прилепскиот регион вложуваме преку 80 милиони евра во изградба и рехабилитација на патната мрежа, a жителите добиваат модерни и безбедни патишта, истакна министерот...

Шекеринска: Една милијарда инвестиции во инфраструктурата го смени квалитетот на живот

Владата покажа дека една милијарда инвестиции во инфраструктурата го смени на подобро квалитетот на живот на граѓаните, изјави вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила...