Ознака: информации

Птиците собираат информации од околината додека мигрираат

„Желбата за преселба на птиците е генетски вроден нагон, како што е и генетски вродениот нагон за размножувањето во пролет, на ова не е...

И „Википедија“ удри во „кинескиот ѕид“ на Интернет

Кина ја прошири забраната на протокот на информации на страницата „Википедија“, со цел да ја блокира онлајн енциклопедијата на сите достапни јазици, пренесува „Тајм“. Претходната...

Нови регулативи на ЕУ со кои граничната полиција ќе има повеќе...

Советот на ЕУ усвои две регулативи во областа на правдата и внатрешните работи, кои треба да овозможaт поефективни проверки на границите и подобрување на...

Шпански новинари протестираа за заштита на доверливоста на изворите

Околу 50 новинари денеска учествуваа на протестите пред Врховниот суд во Мадрид со цел заштита на доверливоста на нивните извори. Демонстрантите скандираа „Нема новинарство без...

Сајбер-просторот и лажните вести да се третираат со закони што важат...

ИНИЦИЈАТИВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МАКРОН Светот очигледно не прекинува да се бори против штетните појави во сајбер-просторот, а светските лидери секојдневно наоѓаат нови практики и...

Радиоактивноста е во храната или во информациите?

Каква замрзната морска храна јадат Македонците? Дали граѓаните ги проверуваат декларациите кога купуваат навидум здрава риба, ракчиња и уште многу морски производи, со кои...

Доктор Гугл открива нови заболени од сајберхондрија

Едно истражување покажало дека секој седми жител на Европа својата дијагноза ја бара на Интернет, а се претпоставува дека нивниот број е во пораст...

Колку сме способни да откриеме лага од вистина?

Секојдневно сме бомбардирани од секакви информации, вести, соопштенија, анализи, сугестии итн. Сведоци сме дека многу од тоа што ни се сервира нѐ вознемирува, ни...

Новата информациска револуција

Честопати се вели дека сме сведоци на информациската револуција. Но што значи тоа и каде ќе нè одведе револуцијата? Информациските револуции не се нови. Во...

Цивил повторно поднесе барање за пристап до информации од јавен карактер...

Центарот за слобода-Цивил денеска преку соопштение информира дека повторно поднеле барање за пристап до информации од јавен карактер до Државната изборна комисија.  - Цивил поднесе обновено...