33.8 C
Skopje
25.7.2021 - 17:47

Ознака: интерпол

Косово испрати ново барање за членство во Интерпол

Генералниот секретаријат на Интерпол потврди дека примил ново барање од Косово за членство во таа организација, пишува приштинскиот весник „Бота сот“. Според весникот, висок претставник...

Белград бара Интерпол да не го рагледува новото барање за прием...

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ испрати писма до генералниот секретар на Интерпол, Јирген Шток и до претседателот Ким Џонг Јанг,...

Сопругата на шефот на Интерпол побара азил во Франција

Сопругата на Менг Хонгвеи шеф на Интерпол кој е во затвор во Кина од лани, побара азил во Франција за себе и своите...

Турција побара екстрадиција за кошаркарот Енес Кантер

Турција побара екстрадиција и „црвена тревога“ од Интерпол за апсење на НБА играчот Енес Кантер, првично пренесе „Анадолу“, а потврди Си-ен-ен. Турските медиуми...

Две лица барани од Интерпол уапсени на ГП „Долно Блаце“

Еден косовски и еден албански државјанин се уапсени вчера на граничниот премин „Долно Блаце“ при влез во Македонија врз основа на известување од...

Косовец баран од Интерпол приведен на Долно Блаце

Косовец кој се барал со потерница од Итерпол вчера е приведен на Граничниот премин- Долно Блаце. -На 17 декември 2018 година во 13,40 часот на...

Уценетото балканско пријателство?

Притисокот врз Македонија од еден сосед што е против членство во меѓународна организација на друг сосед, во политичките кругови се толкува како „крајно непринципиелен“, при...

Ким Јонг-јанг избран за нов претседател на Интерпол

Јужнокореецот Ким Јонг-јанг е избран за нов претседател на Интерпол, победувајќи го фаворитот за оваа функција, рускиот кандидат Александар Прокопчук. Критичарите на Кремљ тврдеа...

Косово не е примено во Интерпол

На заседанието во Дубаи на Генералното собрание на Интерпол ниту во првиот круг на гласање ниту во вториот круг на гласање Косово не ги...

Песков: Нема докази за нерегуларности при изборот на претседател на Интерпол

Нема докази што би укажале дека изборот на новиот претседател на Интерпол е нелегитимен, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Изборите се одржани....