16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 8:36

Ознака: интернет

За кого одработуваат медиумите?

Известувањето во реално време, за жал, не претставува непосредно сознание за вистинските случувања, туку невообичаено често е примарна медиумска манипулација, масовна илузија, која кај гледачот...

Нова неодолива понуда од Неотел

Технологијата на поврзување со оптички кабел во моментов е најсовремениот начин на поврзување на интернет. Преку неа, интернетот е најбрз и најстабилен, а брзината...

Фејсбук уште во 2014. знаел за руското мешање на интернет, тврди...

Фејсбук уште во 2014 година знаел за „потенцијално злонамерните“ активности на Русија на оваа социјална мрежа, далеку пред обелоденувањето на ваквите сознанија, изјави претседателот...

„Спејс Екс“ ќе лансира мали сателити во орбитата на Земјата

Компанијата „Спејс Екс“ доби дозвола од Федералната комисија за комуникација да распореди повеќе од седум илјади сателити во орбитата на Земјата, што е многу...

Вистината ќе умре со „дипфејкс“?

„Дипфејкс“ е кованица од поимите за длабоко машинско учење и за лажни вести. Станува збор за технологија со која едни фотографии и снимки се...

Основачот на интернетот: Време е Гугл и Фејсбук да бидат уништени

Основачот на интернетот Тим Бернерс-Ли смета дека кога-тогаш мора да биде урнат монополот на технолошките гиганти Гугл и Фејсбук. – Неприкосновеноста на Гугл и Фејсбук...

Податоците на илјадници руски богаташи осамнаа на интернет

На илјадници богати лица од Москва денеска им беа објавени личните податоци на Интернет. Објавени се имиња, адреси за домување и броеви на мобилни...

Манифест за злоупотребата на Интернет во секојдневниот живот

Секоја нова технолошка алатка, измислена за побрза, подобра информација, одредена полза во општото образование и генерално за животот, освен позитивни, пројавува и негативни ефекти...

Започна спроведувањето на правилата за борба против онлајн дезинформации

Еврокомесарката за дигитализација Марија Габриел соопшти дека денеска почнало спроведувањето на правилата за борба против ширењето дезинформации преку интернет платформите. Таа денеска на писмено ги...

Кинеската химна не се пее со рогови на главата

Јанг Каили (20) испеа сопствена шеговита верзија на кинеската химна, мавтајќи со рацете како да диригира со оркестар и смеејќи се во камерата, додека...