Ознака: интернет

Најпребаруваните диети на интернет во 2021 година

Крајот на годината е време за донесување многу одлуки. Многу луѓе одлучуваат да започнат диета и режим на слабеење веднаш по празниците. Доколку сте...

Фејсбук го менува своето руво за да го фати чекорот со...

Во пресрет на новиот вид интернет наречен метаверзум, кој функционира на поголеми брзини и ќе биде побезбеден за корисниците, најголемата социјална мрежа Фејсбук започна...

„Гугл“ ќе инвестира милијарда долари во развојот на африканскиот интернет

Американската компанија „Гугл“ планира да инвестира една милијарда долари во Африка во следните пет години, за да обезбеди пристап до побрз и поевтин интернет,...

Силна сончева бура може да предизвика интернет-апокалипса

На конференцијата на Асоцијацијата за компјутери, компјутерско вмрежување и комуникации, научничката Сангета Абду Џоти, од Универзитетот во Калифорнија, го презентираше трудот „Сончеви бури: Планирање...

Карлсен лесно до врвот на Аимчес-турнирот

Ова е првпат лесно да победам на овие турнири и е мојот најдобар настап, рече Карлсен по триумфот ШАХ – ИНТЕРНЕТ-СЕРИЈА ВО ЗАБРЗАН ШАХ Актуелниот светски...

Проблемот со попишувањето не бил до интернетот туку до апликацијата

Државниот завод за статистика јавно се извини на Македонски Телеком за, како што велат, лошо изнесената изјава дека проблемите во попишувањето се должат на...

Интернетот од сателитите на Илон Маск ќе ги пробива „железните завеси“

Интернет-провајдерите не можат да ги воспостават нивните услуги во одредени држави бидејќи техничките и законските предизвици се огромни. Но, вселенската компанија „Спејс екс“ на...

Талибанците ги исклучуваат интернетот и телевизијата

Режимот на Блискиот Исток го прекројува Авганистан Со враќањето на талибанците на власт, Авганистанците се плашат дека ќе им биде укинат слободниот пристап до интернет...

Светот добива уште еден интернет

Иако сè уште не е пуштена во употреба, подводната кабелска комуникациска мрежа „2Африка“ е една од најголемите во светот во должина од 37.000 километри...

Речиси 40 отсто од светското население нема пристап до интернет

Светскиот економски форум (СЕФ) издвои некои од фактите што се случуваат секоја минута на интернет. Во светот, во текот на 60 секунди се испраќаат 200...