6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 4:22

Ознака: интерес

Јавниот интерес на партиска распродажба

Во Македонија јавниот интерес одамна е паднат на дното на табелата на општествените интереси. Пред него далеку на врвот се партискиот интерес и неприкосновениот...

Јавниот интерес во колизија со индивидуалните човекови права

Дали новите владини мерки за справување со пандемијата отворија фронт за судир на јавниот интерес наспроти индивидуалните човекови права? Дилемата што сега се наметнува...

Македонија да бара сојузници надвор и да изгради чувство на национален...

Според аналитичарите, за да излеземе како победници од оваа голгота, ние мораме да изградиме блиски врски со нашите сојузници, бидејќи очигледно некои земји во...

Прибе: Киднапирање на државата од политичари или од некој економски...

Сметам дека процената на Прибе за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ до 2030 година е сосема реална. Во интерес на ЕУ е овој...

Нападите врз новинарите се атака врз јавниот интерес

Новинарските здруженија предлагаат повеќе решенија за излез од ваквите состојби, меѓу кои и законски измени преку кои нападите врз медиумските работници ќе се третираат...

Огромен интерес за хорор-приказната „Невидливиот човек“

Филмот „Невидливиот човек“, во кој Елизабет Мос ја има главната улога, веќе се покажа како огромен хит. Тој ги надмина сите очекувања, а за...

„Вембли“ е осум пати помал од интересот за билети за финалето...

УЕФА соопшти дека интересот за натпреварите на ЕП 2020 е двојно поголем од истата фаза за ЕП 2016, односно дека примила околу 28,3 милиони...

Расте интересот за користење на енергијата од сонцето

Интересот за добивање лиценци за производство на електрична енергија од сонце е навистина голем и е во постојан континуитет, велат од Регулаторната комисија за...

Се зголемува интересот за македонскиот јазик во Унгарија

Манифестацијата „Денови на македонска култура во Будимпешта“ се организира по повод 30 години изучување на македонскиот јазик на универзитетот ЕЛТЕ, Будимпешта. Овој семестар 13...

Договорите на Балканот важат додека се во интерес на САД

По постигнувањето на Преспанскиот договор, САД сега се фокусирани на враќањето на Белград и на Приштина на преговарачката маса, чија цел е договор за...