24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 10:53

Ознака: интеграција

Лукашенко: Не преговараме за откажување од суверенитетот и интеграција со Русија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко потврди дека немало разговори со Москва за тоа Белорусија да се откаже од својот суверенитет, во контекст на интеграцијата со...

Чекор кон интеграција, два кон дезинтеграција

Дали ситуацијава со Макрон значи дека станува збор за недоразбирање или иницијативата Брдо-Бриони го губи ротирачкото менторство на големите сили, времето ќе покаже. Но...

Борел со „нонпејпер“ за целосна интеграција на Западен Балкан

Високиот претставник на ЕУ, Јосеп Борел, на министрите ќе им го даде на увид документот со кој јасно се порачува целта, а тоа е...

Словачка и Чешка ја притискаат Унијата за што побрза интеграција...

Словачка и Чешка не се откажуваат од намерата Македонија да ги почне преговорите. Нивниот став и натаму е дека историјата треба да остане надвор...

Димитров: Македонскиот јазик и идентитет не можат да бидат пречка за...

Македонскиот јазик и идентитет не може да бидат пречка за интеграција со Унија чија културна и јазична различност е вредност што треба да се...

Интеграција на Охридска банка со Шпаркасе Банка Македонија

Собранието на акционери на Охридска банка АД Скопје и Собранието на акционери на Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје на 5 октомври донесоа одлуки за...

Додик: Имаме право на интеграција со Србија

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека ништо не може да го запре процесот на интеграција на Република Српска со...

Арсовска на „Економист“: Неопходна е ЕУ интеграција

На панел-сесијата посветена на економијата во рамки на Самитот на лондонски „Економист“, претседателот на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, заедно со директорот...

Декларација за европска интеграција на Балканот

Со усвојувањето на декларацијата за целосна интеграција на регионот во ЕУ заврши и едногодишното претседавање на Босна и Херцеговина со СЕЕЦП. Декларацијата ја нагласи потребата...

Маратонците и кругот

Правејќи хронологија на случувањата, може да се стигне до заклучокот дека се чини дека со години само го трчаме маратонот за потенцијална можност за...