Ознака: Институции

Шахпаска до Дуџак: Немаме повеќе деца до 18 години сместени во...

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска се сретна со постојаната координаторка на Обединетите нации во земјава, Росана Дуџак, со која разговараа за...

ССНМ: Онлајн заканите кон новинари стануваат сѐ почести, институциите да реагираат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз новинарот од ТВ24, Мишко Иванов, кои...

СОНК: Разочарани сме од негрижата на институциите

Наместо договореното зголемување на платите во високообразовните институции, за десет отсто започнувајќи од јануарската плата, се формира нов синдикат Самостојниот синдикат за образование, наука и...

Ќе ги почитуваат ли институциите новите еколошки стандарди

По континуираниот притисок на јавноста и протестите организирани од граѓанските здруженија, Собранието конечно ги изгласа законските измени со кои се забранува увоз на отпад...

Рамковски: „Груевизмот“ сè уште е внатре во институциите

Сопственикот на згаснатата А1 телевизија, Велија Рамковски, во своето обраќање на панелот „Жртви на режемот“ сведочеше за деновите поминати во затвор, изживувањето од страна...

Ќе се стопираат платите во сите институции кои нема да го...

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешната прес конференција се осврна на последната мерка што МИОА во координација со УЈП ја...

Сдсмовски и вмровски воздух

За Македонија во моментов загадувањето на воздухот е државен непријател број 1, кој не избира кого ќе нападне. Тој е како масовен убиец пуштен...

Oколу две илјади лица имаат пристап до државните тајни

Потребно е секоја институција во систематизацијата да предвиди кои работни места имаат потреба од пристап до класифицирани информации и на кое ниво, велат експертите,...

Партиските пазарења го сопнуваат функционирањето на институциите

Нефункционалноста на одредени државни институции се наметна како актуелна тема изминатиот период, со оглед на фактот што редица значајни институциите се така речено обезглавени...

Кој сега ќе ја демантира вистината

Борбата против лажните вести единствено може да се поттикне преку зајакнување на медиумската писменост, односно преку зголемување на способноста на граѓаните за пристап, разбирање,...