8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 8:54

Ознака: инспирирана

Модна дизјанерка инспирирана од новата (не)реалност

Познатата модна дизајнерка претстави над триесет уникатни креации под етикетата на брендот ЕЗ, кои се наменети како за домашниот пазар, така и за љубителите...

Интерактивна изложба инспирирана од пандемијата

Необична интерактивна изложба организирана од учениците од средното уметничко училиште,,Лазар Личеновски“, инспирирана од последиците од пандемијата, е отворена во галеријата „Ко-ра“ и ќе трае...

Култната сцена од „Пријатели“ инспирирана од грешка во снимањето

Последната епизода на серијата „Пријатели“ беше прикажана во 2004 година, но тоа не е пречка и денес да биде во центарот на интересот на...

Технологија инспирирана од мравки што може да замени ГПС

Уште од праисториско време, луѓето се ориентираат на земјата преку небото. Сонцето следи предвидлив пат од исток кон запад секој ден, а по зајдисонцето...

Модна колекција инспирирана од Дејвид Хокни

Дизајнерката Росица Мршиќ ја претстави најновата колекција, наречена „Силија“, во центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, во организација на „Моден викенд - Скопје“....